
BANjALUKA - "Balkan Solar Summit 2025" okupiće stručnjake, poslovne lidere i donosioce odluka iz više zemalja, kako bi zajednički predložili način izgradnje održive energetske budućnosti. Konferencija će biti održana 27. i 28. februara u Banskom dvoru u Banjaluci, a broj mjesta je ograničen.
Dolazak su potvrdili učesnici iz BiH, Srbije, Hrvatske, Crne Gore, Sjeverne Makedonije, Slovenije, Austrije, Poljske, Danske, Japana, Egipta, Kine, Grčke, Mađarske, Holandije, Švajcarske, a organizatori očekuju potvrde iz još nekih zemalja svijeta.
Na ovogodišnjem "Balkan Solar Summitu" fokus će biti na prepoznavanju i rješavanju izazova u oblasti obnovljive energije.
Kroz niz stručnih panela biće obrađene najznačajnije teme za industriju, uključujući iskustva iz realizovanih projekata, podjelu rizika, integraciju obnovljive energije u energetski sistem i klimatske promjene, kao i CBAM regulativi koja je među glavnim temama ovih dana.
Tržište električne energije, kao i svako drugo finansijsko tržište, podložno je snažnim fluktuacijama i promjenama koje oblikuju njegove aktere - "bikove" i "medvjede".
Panel "bikovi" i "medvjedi" na tržištu električne energije, kakvi nas trendovi očekuju do 2035. godine, baviće se predviđanjima ključnih trendova i dinamikom tržišta energije. Kroz panel, podjela rizika u strukturiranju projekta-razvoj, izgradnja, finansiranje i prodaja, biće analizirano kako različite strane, uključujući investitore, izvođače, finansijske institucije i kupce energije, dijele odgovornost za potencijalne rizike koji nastaju tokom ciklusa projekta.
Ono što će sigurno zanimati sve prisutne, a u svjetlu događaja na mreži regije, jeste panel stabilnost i sigurnost energetskog sistema u uslovima tranzicije na obnovljive izvore energije. Primjena EU CBAM regulative otvara važno pitanje za energetski sektor zapadnog Balkana: Da li će ova mjera ubrzati proces dekarbonizacije ili postaviti dodatne prepreke za učesnike na tržištu električne energije?
- Kada se uzme u obzir pozitivan stav nadležnih institucija na području zapadnog Balkana o pitanju procesa dekarbonizacije, što je potvrđeno i Sofijskom deklaracijom, samo po sebi nameće se pitanje da li bi bilo svrsishodnije izuzeti električnu energiju iz CBAM-a te uložiti sve raspoložive resurse i energiju u uspostavljanje potrebnih okvira za potpunu integraciju u evropske okvire, a sve sa ciljem postizanja Net Zero do 2050. - rekao je Uroš Bojanić, EFT – "Head of Asset Management", moderator ovog panela.
"Balkan Solar Summit" pruža jedinstvenu priliku za razmjenu ideja, umrežavanje i razmatranje rješenja za trenutne i buduće energetske izazove. Ovo je mjesto gdje se susreću znanje, inovacija i poslovne prilike uz ciljeve izgradnje održive i stabilne energetske budućnosti.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.