
БАЊАЛУКА - "Balkan Solar Summit 2025" окупиће стручњаке, пословне лидере и доносиоце одлука из више земаља, како би заједнички предложили начин изградње одрживе енергетске будућности. Конференција ће бити одржана 27. и 28. фебруара у Банском двору у Бањалуци, а број мјеста је ограничен.
Долазак су потврдили учесници из БиХ, Србије, Хрватске, Црне Горе, Сјеверне Македоније, Словеније, Аустрије, Пољске, Данске, Јапана, Египта, Кине, Грчке, Мађарске, Холандије, Швајцарске, а организатори очекују потврде из још неких земаља свијета.
На овогодишњем "Balkan Solar Summitu" фокус ће бити на препознавању и рјешавању изазова у области обновљиве енергије.
Кроз низ стручних панела биће обрађене најзначајније теме за индустрију, укључујући искуства из реализованих пројеката, подјелу ризика, интеграцију обновљиве енергије у енергетски систем и климатске промјене, као и CBAM регулативи која је међу главним темама ових дана.
Тржиште електричне енергије, као и свако друго финансијско тржиште, подложно је снажним флуктуацијама и промјенама које обликују његове актере - "бикове" и "медвједе".
Панел "бикови" и "медвједи" на тржишту електричне енергије, какви нас трендови очекују до 2035. године, бавиће се предвиђањима кључних трендова и динамиком тржишта енергије. Кроз панел, подјела ризика у структурирању пројекта-развој, изградња, финансирање и продаја, биће анализирано како различите стране, укључујући инвеститоре, извођаче, финансијске институције и купце енергије, дијеле одговорност за потенцијалне ризике који настају током циклуса пројекта.
Оно што ће сигурно занимати све присутне, а у свјетлу догађаја на мрежи регије, јесте панел стабилност и сигурност енергетског система у условима транзиције на обновљиве изворе енергије. Примјена ЕУ CBAM регулативе отвара важно питање за енергетски сектор западног Балкана: Да ли ће ова мјера убрзати процес декарбонизације или поставити додатне препреке за учеснике на тржишту електричне енергије?
- Када се узме у обзир позитиван став надлежних институција на подручју западног Балкана о питању процеса декарбонизације, што је потврђено и Софијском декларацијом, само по себи намеће се питање да ли би било сврсисходније изузети електричну енергију из CBAM-а те уложити све расположиве ресурсе и енергију у успостављање потребних оквира за потпуну интеграцију у европске оквире, а све са циљем постизања Нет Зеро до 2050. - рекао је Урош Бојанић, ЕФТ – "Head of Asset Management", модератор овог панела.
"Balkan Solar Summit" пружа јединствену прилику за размјену идеја, умрежавање и разматрање рјешења за тренутне и будуће енергетске изазове. Ово је мјесто гдје се сусрећу знање, иновација и пословне прилике уз циљеве изградње одрживе и стабилне енергетске будућности.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.