Kraj đačkih muka sa teškim torbama

Dragana Keleč
Kraj đačkih muka sa teškim torbama

Banjaluka - Preteške torbe jedan su od glavnih krivaca deformiteta kičme brojnih učenika, zbog čega će osnovne škole u Srpskoj od iduće školske godine morati obezbijediti ormariće ili prazne prostorije u kojima će đaci poslije nastave ostavljati udžbenike.

Direktor Republičkog pedagoškog zavoda RS Predrag Damjanović rekao je da će se sve učiniti kako bi problem preteške školske torbe napokon bio eliminisan. Jedno od rješenja, kako je istakao, jesu školski ormarići, ali kao alternativa postoji i ostavljanje knjiga u onim školama u kojima se nastava izvodi samo u jednoj smjeni.

- Kada kažemo da je potreban ormarić, odmah mnogi sa negodovanjem pomisle - mora se kupovati nešto novo. Ne mora. U školama ima mnogo praznih prostorija i ormara u kojima se mogu ostaviti knjige - istakao je Damjanović.

Prema njegovim riječima, već od iduće sedmice počinju savjetodavni sastanci predstavnika Zavoda sa direktorima i pedagozima iz svih škola u Republici Srpskoj na kojima će biti pronađeno adekvatno rješenje.

- Problem preteške torbe izražen je isključivo u nižim razredima osnovnih škola, gdje đaci svakog dana nose gotovo sve knjige koje imaju - kazao je Damjanović. Dodao je da već ima informacije da su neke škole pripremile ormariće, dok će neke obezbijediti prazne prostorije, a ima i škola koje su izdale nastavnicima zadatak da naprave raspored časova koji će biti takav da učenici nose što manje knjiga.

Damjanović je istakao da je zajednički cilj da bude smanjena težina đačke torbe i da je akcenat na razrednoj nastavi, tačnije na učenicima prvog, drugog, trećeg i četvrtog razreda osnovne škole, jer u višim razredima učenici nose manje knjiga.

- Sve škole izvan Banjaluke uglavnom rade u jednoj smjeni i one sasvim sigurno mogu obezbijediti đacima prostorije u kojima će biti njihove knjige, koje neće morati neprestano nositi - istakao je Damjanović i dodao da će se ovaj problem riješiti samo uz više volje i organizacije.

Predsjednik Aktiva direktora osnovnih škola banjalučke regije Dušan Mišljenović rekao je da direktori škola ovog područja 20. avgusta imaju sastanak sa predstavnicima Zavoda, gdje će nastojati da pronađu zajedničko rješenje i olakšaju đacima preteške torbe.

- Na tim sastancima biće zaključene smjernice kako i šta će se raditi, odnosno, šta je i koliko o tom pitanju u mogućnosti da uradi svaka škola pojedinačno - istakao je Mišljenović.

Pedagoški zavod RS je još u februaru ove godine uradio poseban prijedlog mjera za rukovodstvo škola i nastavnike, a posebno za roditelje, učenike i Zavod za udžbenike i nastavna sredstva, kako bi školske torbe bile lakše.

Te predložene mjere ne bi trebalo da zaobiđu ni same školarce, koji bi trebalo da nose torbu na dva ramena, sa širokim naramenicama, da svakodnevno provjeravaju i mijenjaju sadržaj torbe, kao i da izbjegavaju jurnjavu i trčanje po hodnicima sa torbom na leđima.

Sastanci

Predrag Damjanović kazao je da prvi savjetodavni sastanci sa direktorima, nastavnicima i pedagozima osnovnih škola u Srpskoj počinju 19. avgusta.

- Prvi sastanci biće održani sa školama u Prijedoru, a biće završeni 28. avgusta u Trebinju kako bi sve škole bile uključene u rješavanje ovog problema - rekao je Damjanović.

 

Mjere koje je RPZ RS naložio školama u februaru ove godine

Šta su škole dužne da urade?

- u seoskim i prigradskim školama omogućiti da se knjige i pribor ostavljaju u školi

- u gradskim školama obezbijediti ormariće

- voditi računa o tome da učenici nemaju istog dana predmete za koje imaju mnogo knjiga

Kako roditelji da postupaju?

  • birati torbu od lakog materijala
  • izbjegavati sveske tvrdog poveza
  • kontrolisati sadržaj torbe

Šta sami đaci treba da rade?

  • nositi torbu pomoću para širokih naramenica
  • svakodnevno provjeravati sadržaj torbe
  • izbjegavati jurnjavu i trčanje sa torbom na leđima

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana