Да ли лоше спавате због помјерања сата?
Са доласком краћих дана и помјерањем сата многи од нас осјећају промјене у квалитету сна.
Када сат иде уназад, наше тијело се суочава с изазовима прилагођавања на краће дане и дуже ноћи.
Промјене у рутини често доводе до нарушеног сна, али уз неколико практичних савјета психотерапеуткиње Хедер Дарвал-Смит, лакше ћете се прилагодити промјени сата и осигурати квалитетан сан.
Узимајте витамин Д за бољи сан
НХС препоручује узимање витамина Д који може помоћи да осигурате квалитетнији сан те предлаже увођење навике свакодневног узимања овог витамина. Наиме, црвено месо и жуманца су једнако добри природни извори овог витамина.
Прилагодите вријеме буђења
Како би олакшали прелаз, Хедер предлаже ситне адаптације у времену када идете на спавање: „Размислите о помицању одласка на спавање и аларма за 15 минута раније, три дана прије помјерања сата.“ Одржавање рутине по питању времена буђења помаже нам у оптималном функционисању јер тако тијело регулише хормоне, енергију и пробаву. Међутим, Хедер савјетује да не треба форсирати ранији одлазак на спавање ако нисмо уморни. „Претјерано строга рутина може погоршати проблеме са сном, па идите на спавање раније само ако се осјећате поспано.“
Боравак на свјежем зраку помаже
Један од најбољих начина за бољи сан је што већи боравак на дневном свјетлу и смањивање излагања свјетлу у вечерњим сатима. „Природна свјетлост је главни спољашњи фактор који нашем тијелу сигнализује када је вријеме за спавање,“ истиче Хедер.
Унесите више протеина
Већи унос протеина може помоћи у избјегавању енергетских падова током дана који се често погрешно приписују лошем сну. Хедер објашњава: „Пад енергије често кривимо за лош сан, али прави проблем може бити у нивоу шећера у крви.“ Редовни оброци су битни, стога је идеално не јести превише рано или прекасно увече. Доручак богат протеинима, попут јаја, маслаца од кикирикија на тосту или зобених пахуљица, одличан је за почетак дана, преноси Ало.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.