Љекар из Бањалуке међу врхунским кардиолозима

Александра Глишић
Љекар из Бањалуке међу врхунским кардиолозима

Да се добар глас далеко чује доказ је и проф. др Александар Лазаревић, Бањалучанин који је захваљујући свом знању и стручности добио прилику да оде на стручно усавршавање у Јапан.

Проф. др Лазаревић је 5. маја отишао на тромјесечни боравак у граду Матсудо, предграђу Токија, гдје се у болници New Tokyo Hospital усавршава из области комплексних коронарних интервенција. То подразумијева лијечење хроничних запушења коронарних артерија, примјену ротаблатора (специјална "бургија" за калцификована сужења крвних судова срца), интраваскуларног ултразвука и примјену ласера у интервентној кардиологији. Сјајна прилика за изузетног стручњака какав је проф. др Лазаревић указала се захваљујући одличним референцама које посједује, а у Земљу излазећег сунца отишао је уз препоруке професора Горана Станковића, директора Института за кардиологију Клиничког центра Србије.

Својеврсна препорука била је и чињеница да је бањалучки љекар и раније боравио у Јапану, од маја 1998. до августа 1999. у Националном кардиоваскуларном центру у Осаки. Такође, проф. др Лазаревић истиче дугогодишње познанство са проф. Сунао Накамуром, предсједником болнице и директором Одјељења за кардиоваскуларне болести у New Tokyo Hospital.

- Проф. Сунао Накамура је водећи јапански и свјетски експерт у најтежој области интервентне кардиологије, која укључује лијечење хроничних запушења коронарних артерија. Он је почасни члан многих кардиолошких удружења, између осталих и Удружења кардиолога Србије и визитинг је професор на Медицинском факултету у Београду - каже проф. др Лазаревић.

Посебно је значајно, додаје, да су поред предавања која проф. Сунао Накамура држи на најпрестижнијим свјетским конгресима, факултетима и болницама, његове посјете увијек повезане и са лијечењем најтежих пацијената, које најбољи стручњаци у појединим земљама нису могли да ураде.

- У Србији је боравио више пута и успјешно урадио врло компликоване процедуре на више од осам пацијената, које локални доктори нису успјели да ураде. У Риму је у фебруару 2012. одржан конгрес из интервентне кардиологије JIM (Joint Interventional Meering), који организује чувени италијански интервентни кардиолог др Антонио Цоломбо. У преносу уживо проф. Накамура је успио да отвори запушену коронарну артерију коју нису у претходна четири пута урадили најбољи свјетски кардиолози - рекао је проф. др Лазаревић.  

О значају боравка бањалучког љекара у Јапану најбоље говори чињеница да је New Tokyo Hospital болница са најсавременијом опремом из области интервентне кардиологије, са великом учесталошћу коришћења интраваскуларног ултразвука и оптичке кохерентне томографије у више од 90 одсто случајева (приликом коронарних интервенција).

- За поређење, у најразвијенијим земљама као САД,  Њемачка, Аустрија примјена интраваскуларног ултразвука је испод 30 одсто. Младе љекаре професор Накамура шаље у водеће свјетске центре, гдје обично публикују већи број радова - објаснио је проф. др Лазаревић.

Као важан детаљ издвојио је да се у New Tokyo Hospital два дана седмично одржава "journal club" на Одјељењу за кардиоваскуларне болести, а болницу често посјете и најеминентнији јапански кардиолози.

- Филозофија рада у болници New Tokyo је набоље лијечење пацијента у складу са важећим препорукама, праћење резултата и објављивање научних радова. Недавно је болницу посјетио и одржао предавање професор Хироаки Схимокања, са Универзитета Тохоку, који је водећи свјетски експерт за спазам коронарних артерија - испричао је проф. Лазаревић.

Радећи на усавршавању љекар из Бањалуке имао је прилику да се упозна и са неким љепотама ове изузетне земље.

- Интересантно је да се из болнице, када је лијепо вријеме, види планина Фуџи, један од симбола Јапана - каже проф. др Лазаревић.

Прича да је наишао на изузетан пријем и да су Јапанци припремили праву добродошлицу попраћену пријатељским слајдовима са мотивима из наше земље.

О томе колико бањалучког љекара цијене јапански стручњаци говори и податак да је одржао предавање на позив директора Одјељења за кардиоваскуларне болести Nippon Medical School (најстарији медицински факултет у Јапану, на којем је радио и нобеловац проф. др Схибасабуро Китазато), проф. др Њатару Схимизу.

Позив је стигао од једног од водећих јапанских стручњака из области електрофизиологије, а проф. др Лазаревић је предавање насловио "Echocardiolography vs. Fluoroscopy for the Guidance of Pepicardiocentesis "/ Ехокардиографија вс флуороскопија за вођење перикардиоцентезе.

Иначе, у Јапану има више од 60 медицинских факултета, а прије 18 година, од маја 1998. до августа 1999. проф. Лазаревић је био на стручном усавршавању у Националном кардиоваскуларном центру у Осаки. На позив професора Лазаревића болницу је посјетио његов бивши ментор из Националног кардиоваскуларног центра у Осаки проф. Сатосхи Накатани и одржао предавање о улози ехокардиографије у дијагностици и лијечењу пацијената са аортном стенозом. Проф. Накатани је сада предсједник Јапанског удружења за ултразвук срца.

Боравак др Лазаревића у Јапану помогли су Маринко Умичевић, Јован Видовић, Јадранко Пилиповић, Славко Јотановић, Мирко Рисовић, Милан Ковач, Младен Милановић, Перица Репајић, Боро Кукић, Зоран Вукелић, Будимир Станковић, Небојша Антонијевић, Зоран Калинић  и Томислав Тривић.

Отац Сава Јапанац

Једно од највећих изненађења за проф. Александра Лазаревића је било када је срео православног свештеника, оца Саву у православној цркви Николаи до у Токију. Отац Сава је Јапанац и теологију је завршио у Њујорку. У цркви поред јапанских свештеника има и по један руски и румунски свештеник.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана