Нова правила избацују БиХ из Савјета Европе?

Ведрана Кулага
Нова правила избацују БиХ из Савјета Европе?

Сарајево - БиХ има рок до јануара идуће године да именује делегацију у Парламентарној скупштини Савјета Европе јер јој неће бити пружена нова шанса, а могла би се наћи у још већим проблемима.

БиХ ове године није именовала ту десеточлану делегацију у року од шест мјесеци након општих избора, због чега и није учествовала у њиховом раду, а кључни разлог је неформирање власти те блокада Парламента БиХ који треба да именује ту делегацију. 

Иако није учествовала у раду Парламентарне скупштине, јер је прокоцкала и јунски рок којој јој је накнадно дат, на име чланарине искеширано је више стотина хиљада марака из буџета БиХ, а такви трошкови могли би бити и идуће године, ако до новог засједања не достави имена представника.

- Још једна прилика за БиХ да поднесе приједлог за именовање делегације биће у јануару. Ако та шанса буде  пропуштена, биће пропуштена и цијела 2020. година - изјавио је шеф Канцеларије Савјета Европе у БиХ Драхослав Штефанек, уз очекивање да ова прилика неће бити пропуштена.

Замјеник предсједавајућег Дома народа Парламента БиХ Никола Шпирић у петак је у Стразбуру разговарао са извјестиоцем Савјета Европе за БиХ Тинијем Коксом, који је упозорио на могуће посљедице због чињенице да Парламент БиХ није изабрао чланове делегације. Кокс је нагласио да су на снази нова правила, према којима земље чланице треба да буду заступљене и на парламентарном и на министарском нивоу.

- Ако то није случај, државе могу довести у питање чланство у Савјету Европе - рекао је Кокс и додао да би сви водећи политичари у БиХ требало да буду свјесни тог ризика.

Оцјењујући да БиХ плаћа цијену унутрашњег политичког ината и игара у којима се не траже рјешења, већ кривци, Шпирић подсјетио је да БиХ годину након избора, није изабрала нови Савјет министара, ни нову Владу федерације и владе у неколико кантона. Ниједна водећа партија у БиХ нема, како је рекао, дилему о потреби избора делегације БиХ у Парламентарној скупштини Савјета Европе, која се доживљава као предулаз за ЕУ.

- Због застоја у избору новог Савјета министара нису испуњени законски и пословнички услови за избор делегације. Застој је лоша вијест за све. Надам се ће БиХ што је могуће брже превазићи унутрашње политичке слабости и кроз дијалог и консензус наћи одржива унутрашња рјешења, наставити учешће у раду свих институција Савјета Европе, те убрзати пут ка чланству у ЕУ – истакао је Шпирић.

Потреба именовања делегације испред БиХ била је једна од кључних тема о којој је било ријечи на маргинама Европске конференције предсједника парламената земаља чланица Савјета Европе на којој су, осим Шпирића, учествује и замјеница предсједавајућих Представничког дома Парламента БиХ Борјана Кришто (ХДЗ БиХ).

Министар иностраних послова БиХ у техничком мандату Игор Црнадак није одговарао на позиве, а раније је истакао да је БиХ послала лошу слику о кредибилности и способности да испуњава међународне обавезе.

Рачуни ће расти

Бивша чланица делегације Парламента БиХ у Парламентарној скупштини Савјета Европе Милица Марковић (СНСД) оцијенила је да Савјет Европе држи БиХ под озбиљном лупом, као и остале земље.

- На име чланства је утрошен значајан новац, а без икаквог ефеката. Од избора је прошла година, није формирана власт на нивоу БиХ, а ако се  тако и настави не може се очекивати да ни на јануарском засједању БиХ има своју делегацију - рекла је Марковићева за “Глас Српске”.

Упозорила је да ће, у том случају, обавезе БиХ као чланице и даље тећи, а то значи и издвајање новца за чланство јер није суспендована нити отказала чланство у Савјету Европе већ само “парализовала”.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана