Фото: Мафијашки капо знао за терористички напад и обавијестио FBI ФОТО
Вашингтон - Са планом Рамзија Јусуфа, главног планера напада “Ал-Каиде” 11. септембра, за обарање авиона TWA на лету 800 1996. године, у ком је погинуло 230 људи, био је упознат и FBI, показују до сад повјерљива документа, преносе агенције.
Јусуф се у то вријеме налазио у затвору, а напад је требало да скрене са колосијека његово сопствено суђење за тероризам.
План је одао другом затворенику, мафијашу и полицијском доушнику, али је његов извјештај забашурен, између осталог и зато да би се прикрила “нечастива алијанса” између мафије и FBI.

Низ повјерљивих докумената FBI, до којих је дошао новинар-истрживач Питер Ленс, а која су данас објављана у онлајн издању британског листа “Дејли мејл”, потврђују, наиме, да је недјељу дана прије догађаја FBI био упозорен од стране мафијашког капа Грегорија Скарпе јуниора, сина једног од највећих мафијашких убица, који се надао да ће му сарадња у федералној истрази донијети ублажавање казне.
У то вријеме, у зиму 1996. године, Скарпа јуниор се нашао у ћелији Корективног центра Метрополитен (ММЦ), федералног затвора на јужном Менхетну, заједно са терористима “Aл-Каиде” Рамзијем Јусуфом и Абдулом Хакимом Мурадом, а током сљедећих 11 мјесеци, до фебруара 1997, FBI је забиљежио на десетине његових свједочења, касније познатих као “Материјали Скарпа”.
Јусуфу у затвору није било дозвољено да држи ни пасту за зубе, али је зато имао на располагању материјал за израду нацрта, док је Скарпа опремљен минијатурном камером и истовремено инструиран како да Јусуфа убеди да америчка мафија подржава “Aл-Каиду”, и да му понуди различите услуге - попут телефонских позива које је FBI прислушкивао.

Према Ленсу, иза одлуке да се завјера за бомбашки напад на авион TWA 800 и Скарпино свједочење о њој прикрију, стајала је прије свега жеља да се заштити веза FBI и мафије, као и да се не угрози низ суђења мафијашима која су била у току, а заснивала су се на информацијама доушника из њихових сопствених редова.
Стога су након пада авиона Скарпине информације окаракетрисане као лажне, а узроком пада је проглашена експлозија резервоара, иако се сви детаљи удеса поклапају са оним што је Скарпа описао.

Документа, наиме, откривају да је Скарпа “федералцима” дао дијаграм и детаљна упутства за технику детонације који су у данашње вријеме познати као Јусуфов “јединсвени потпис”, и то мјесецима прије него што су истражитељи пронашли и физичке доказе који би то могли да подрже.
Истрага о удесу авиона TWA 800, најгорем у историји америчког ваздухопловства (пао 17. јула 1996., непосредно након полијетања са аеродрома ЈФК) трајала је четири године, и окончана је закључком да су узрок била експлозија испарења из прегријаних резервоара, оспораваном од многих експерата који су излазили на терен.

Документарни филм, који ће бити емитован у сриједу, на годишњицу удеса, сугерише теорију да је авион био мета ракетног напада, али документа која је Ленс открио указују на још мрачнији сценарио и откривају необичну истину о тероризму и прикривању истине.


Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.