• Новости
  • Србија

Студенти у блокади трећи дан пјешаче до Крагујевца

Пише: GS 13.02.2025 16:12
Фото: Beta

БЕОГРАД - Студенти у блокади већ трећи дан из различитих крајева Србије пјешаче ка Крагујевцу, гдје ће се 15. фебруара придружити протесту "Сретнимо се на Сретење".

На њиховом путу, грађани организују дочеке, пружајући им освјежење и храну.

Студенти су на путу ка Крагујевцу тачно у 11.52 застали на 15 минута како би одали почаст страдалима у паду надстрешнице Жељезничке станице у Новом Саду, након чега су наставили пут.

Група студената из Београда провела је ноћ у Аранђеловцу, одакле су данас наставили пут ка Крагујевцу.

На свом путу стигли су до Тополе, гдје су их грађани дочекали и пожељели им добродошлицу.

Студенти из Ниша стигли су до Параћина, гдје их је дочекало на стотине грађана.

Они настављају пут ка Јагодини, гдје ће данас преноћити на Факултету педагошких наука.

Двије колоне студената, које су јутрос кренуле пјешке из Краљева и Чачка, спојиће се у Мрчајевцима, одакле ће заједно наставити протестни марш ка Крагујевцу.

Ове двије колоне испратиле су стотине грађана у Краљеву и Чачку.

Планирано је да ови студенти вечерас преноће у Книћу. За студенте који пјешаче ка Крагујевцу биће организован дочек на мосту преко Гружанског језера у Книћу.

Након тога, биће смјештени у Школском центру "Добрица Ерић", гдје ће преспавати.

Студенти у блокади крагујевачког универзитета 15. фебруара организују протест на који долазе њихове колеге из других дијелова Србије.

Најавили су да ће спровести 15-часовну блокаду Лепеничког булевара.

Ово је други пут од почетка студентских протеста 26. новембра прошле године да дио академаца пјешачи кроз Србију како би се придружио колегама на демонстрацијама у другом граду.

Претходно је група студената београдског универзитета два дана пјешачила до Новог Сада како би учествовала на протестима у том граду 1. фебруара, преносе Вијести.

Трагедија у Новом Саду, у којој је 1. новембра прошле године погинуло 15 људи, покренула је талас протеста широм Србије.

 

Студенти имају четири захтјева, а то су објављивање цјелокупне документације о реконструкцији Жељезничке станице, одбацивање оптужби против ухапшених и приведених студената, активиста и грађана на претходним протестима поводом трагедије у Новом Саду, подношење кривичних пријава против свих нападача на студенте, професоре и грађане и повећање буџета за факултете за 20 одсто.

Представници власти сматрају да су испунили све захтјеве, док студенти у блокадама истичу да ниједан од захтјева није испуњен у потпуности.

Један од повода за оставку премијера Србије Милоша Вучевића 28. јануара је и напад на студенте испред страначких просторија СНС-а у Новом Саду, у ноћи између 27. и 28. јануара. Нападачи су тукли студенте палицама и песницама. 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.