Дачић чланицама СБ: Не рушите стара пријатељства због нових

Танјуг
Дачић чланицама СБ: Не рушите стара пријатељства због нових

Њујорк- Министар спољних послова Србије Ивица Дачић подсјетио је данас представнике земаља чланица Савјета безбједности УН да су многе од тих земаља са Србијом успоставиле дипломатске односе прије више од 100 година, и позвао их да “не руше стара пријатељства због нових”.

У обраћању на крају редовне, тромјесечне сједнице Савјета безбједности о Косову, Дачић је примјетио да се представник Британије поноси обиљежавањем 10 година од успостављања дипломатских односа са Косовом.

“Али је нама исто тако драго што смо обиљежили 180 година од успостављања дипломатских односа Србије и Британије”, истакао је шеф српске дипломатије.

Он је, такође, подсјетио да Србија идуће године обиљежава и 180 година дипломатских односа са Француском, као и да је ове године обиљежено 180 година дипломатских односа с Руском Федерацијом.

“Са САД смо успоставили дипломатске односе прије 137 година, са Холандијом прије 119 година, са Шведском прије 101 годину, а са Пољском, као предсједавајућом СБ УН, прије 99 година”, рекао је он.

Дачић је, каже, тиме желио да подсјети представнике у СБ УН да разговарају са једном старом државом с којом имају старе и дугогодишње пријатељске односе.

“Посебно желим да кажем да, кад изађете из канцеларије државног секретара Британије у Форин офису, видећете један мурал, прављен после Првог светског рата, на којем стоји Британика која држи под својим скутима Белгију и Србију као највеће жртве у том рату”, рекао је он.

Он је поручио представницима у СБ УН да треба све то да имају у виду када говоре о проблемима Србије и односима.

“Улазите у питања која су веома тешка и болна и позивам вас да имате више разумевања за овакве ствари. Ми желимо да са свима вама будемо партнери, а ту је и вишевековна традиција наших односа. Подсетите се и тих односа, и тога шта је Србија радила у Првом светском рату”, истакао је Дачић.

Он је, међутим, напоменуо да не жели да се враћа у прошлост, већ да иде ка будућности, нагласивши да је Србија спремна на компромис, “а то значи уважавање интереса обје стране”.

Неке земље, рекао је, преиспитују сада своје одлуке у признавању независности Косова управо из разлога што се код њих тренутно дешавају сепаратистички процеси, јер не знају како да објасне да у једном случају уважавају тежње ка независости, а у другом не.

“Ми не желимо сукобе, нити да полемишемо на ту тему. Србија је озбиљна и стара земља која је обликовала међународни поредак у последњих неколико векова, жртвовала се и за хришћанство и за Европу и за свет. Ја никада нећу позивати друге земље да нарушавају ваш територијални интегритет и суверенитет”, поручио је Дачић.

Како је закључио, “нема сталних пријатеља и сталних непријатеља, али има старих пријатеља, и због нових, не треба рушити стара пријатељства”.

Косовска амбасадорка у Вашингтону Вљора Читаку је рекла да независност Косова није производ тежњи ка отцјепљењу, већ распада Југославије, “уније која више не постоји”.

“Ко год да гаји било какве сумње у вези с легалношћу косовске независности, прочитајте мишљење Међународног суда правде, које је јасно и недвосмислено”, рекла је она.

Како је навела, истина је да је “Косово млада држава, али је то стари народ који је увијек био ту”.

“Европљани смо и имамо право на партнерство и алијансе са свима вама”, оцијенила је Читаку која је још рекла да очекује да ће “Косово успоставити дипломатске односе и са Србијом”.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана