Пленковић на удару ХДЗ-ове деснице

Агенције
Пленковић на удару ХДЗ-ове деснице

Загреб - Хрватски премијер Андреј Пленковић тврди да није приметио незадовољство међу бирачима због неуласка у нову владу бившег министра културе Златка Хасанбеговића.

Међутим, на друштвеним мрежама и десним порталима "кипти прави мали устанак" чланова и симпатизера ХДЗ-а против, како наводе, зулума њиховог премијера.

По друштвеним мрежама, наиме, шире се фотографије поцјепаних чланских карата чланова ХДЗ с бијесним клетвама упућеним Пленковићу, кога проглашавају издајником.

Ипак, није реално очекивати да ће ХДЗ-ови десничари напустити ту странку и основати нову, пише загребачки Јутарњи лист.

У центру Загреба се одржавају протести, додуше, малобројни али гласни, који у име, наводно, капитулантског ХДЗ-а величају Хасанбеговића, а десни колумнисти тврде да је нови шеф ХДЗ-а "подвио реп" пред “лијевом културном хегемонијом".

Хасанбеговић је у хрватској јавности постао познат у влади Томислава Карамарка тако што је негирао антифашизам, а кокетирао са усташтвом, због чега је био мета многих критика од домаћих и иностраних представника, од којих су многи тражили његову хитну смјену.

Чини се, пише загребачки дневник, као да је тек успостављена влада суочена са жестоким ударом деснице, страшно незадовољне неким премијеровим кадровским одлукама.

Актери побуне јавно се одричу Пленковића, уз псовке и увреде, и тврде да више никада неће гласати за ХДЗ, а први тест ће бити предстојећи локални избори у Хрватској.

“У чему је проблем једног дијела десног електората с Андрејом Пленковићем? Колико је покрет разочараних хадезеоваца масован? Хоће ли шеф ХДЗ-а заиста више проблема имати с властитим бирачким тијелом, па чак и чланством, него с опозицијом? Што је спин, а што су факти у најновијој десничарској кампањи, која се покушава заваљати Хрватском”, питања су на која одговара овај хрватски дневник.

Подсјећа да је цијела гунгула покренута тврдњом да је премијер Пленковић брутално шутнуо Златка Хасанбеговића.

Протестанти на загребачком Тргу тврде да је новокомпонована звезда дијеснице смијењена, а ноторни Бујанец, иначе црнокошуљашки манекен, јавно нариче да су га “одбацили као пса”.

Бивши министар није, међутим, ни смињен ни одбачен, наводи лист и додаје да Хасанбеговић само није поново изабран за министра.

Као што мандат нису поновили ни још неки ХДЗ-ови чланови бивше, Орешковићеве владе.

Али нико од тога није правио драму ни дизао буну, зато што сваки премијер има право да саставља свој кабинет и зато што нико није претплаћен на министарску функцију.

Додаје се и да се Хасанбеговић понашао као да је Министарство културе његово наслиједно право, па је себи, нимало паметно и тактички контрапродуктивно, чак дозвољавао да у том погледу јавно рекетира Пленковића.

На питање да ли је Пленковић преварио гласаче ХДЗ, лист констатује да наравно није и подсјећа да је Пленковић одмах објавио да странка на чијем је челу намјерава да води политику десног центра, а никако деснице.

"Они који вриште да их је изневерио и преварио заправо траже да Пленковић сада превари своје бираче и ХДЗ врати тамо гдје је некад био. Траже да се врати екстремној политици Томислава Карамарка и његовим кадровима", наводи лист и истиче да је та политика доживјела свој изборни слом, а Хасанбеговић, као један од њених најважнијих не само експонената, него и креатора, тешко је контаминиран.

Зато га је, кажу, премијер морао изоставити.

Та одлука је, према писању листа, сасвим у складу с најавама да ће градити нови ХДЗ.

"На трагу својих изборних обећања у министарски је излог морао ставити неке нове људе. Све друго било би превара. Да је Хасанбеговића оставио за министра, Пленковић би издао властите прокламације и политичку вјеродостојност", наводи лист.

Лист констатује и да свако има право на изражавање свог става, па тако и неким Пленковићевим кадровским потезима револтирани дио ХДЗ-ових гласача.

Штета што се та побуна често изражава говором мржње, наводи лист и додаје да није новост да се сваки покушај модернизације ХДЗ-а прво судари с унутрашњим отпором и опструкцијом из властитих редова.

Ипак, Пленковићевом владом, показују најновија истраживања, задовољно је 79 одсто ХДЗ-ових бирача, а међу бирачима љевице респектабилних 40 посто.

Овај медиј сматра да протест у Загребу Хасанбеговића више компромитује него што га оснажује.

Отуда нагађања да би десничарско јато могло напустити ХДЗ и основати неку своју странку нису реална, тврди Јутарњи и додаје да нико од њих неће одлијепршати јер су свјесни да само у ХДЗ-у представљају неку снагу.

"ХДЗ је од Хасанбеговића створио инстант звијезду тамног сјаја, без те подршке он остаје само још један од десних лунатика без стварне политичке тежине", закључује Јутарњи.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана