Тужилаштво не реагује, ДНК анализа на чекању

Горан Маунага
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Тужилаштво не реагује, ДНК анализа на чекању

Сарајево - Тужилаштво БиХ још ништа није предузело поводом тога што је Међународна комисија за нестала лица (ICMP) једнострано покренула измјештање ДНК лабораторије и 80.000 биолошких узорака из БиХ у Хаг, нити је наложило лабораторији у Бањалуци да ради ДНК анализе.

Због тога је, између осталог, на чекању ДНК анализа посмртних остатака девет особа српске националности убијених 1995. године на подручју општине Возућа, који су ексхумирани прошлог мјесеца.

Портпарол Тужилаштва БиХ Борис Грубешић каже да је без коментара на питање да ли је Тужилаштво БиХ нешто предузело поводом измјештања ДНК лабораторије и узорака, како је то од њега тражено у закључку Савјета министара БиХ. Исти одговор дао је и на питање хоће ли Тужилаштво БиХ, због новонастале ситуације, ДНК лабораторији у Бањалуци која функционише у Заводу за судску медицину наложити ДНК анализу посмртних остатака.

Патолог Жељко Каран потврђује да су пронађени посмртни остаци на чекању иако бањалучка ДНК лабораторија може одмах да заврши посао анализе тих узорака.

- До сада је само ICMP добијао такве налоге јер је имао монопол. Налога за лабораторију у Бањалуци нема иако ICMP увелико дислоцира лабораторију и иако се не зна како ће и када моћи да поново ради те анализе - каже Каран.

Додао је да ће велике проблеме изазвати то што ће ICMP из БиХ износити биолошке узорке, крв, кости, без икаквог законског покрића. Те биолошке узорке чланови породица уступили су ICMP-у да би помогли у идентификацији несталих сродника.

Предсједник Организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила РС Недељко Митровић рекао је да га представници ICMP-а и даље увјеравају да биолошки узорци неће бити слати у Хаг.

- Они истичу само да ће на савременији, шифрован начин, упоређивати и достављати резултате узорака, а да ће се све радити у Бањалуци. Остаје да видимо шта ће се десити. Представници ICMP-а овдје су радили као десна рука Хашком трибуналу и сада када су све зацртано завршили и постигли повлаче се. Дошли су са планом и постављали своје високе функционере на чело комисије. Био им је циљ да прикупе што више доказа кроз ексхумирана тијела, а за чија убиства се терете Срби. Сада немају више шта да раде и повлаче се, јер је и Хашки трибунал завршио свој дио посла и постигао зацртани циљ - казао је Митровић.

Поред тога, учестале су и жалбе породица да им у ICMP-у не дају њихове биолошке узорке назад, мада портпарол ICMP-а Саша Кулукчија каже да у складу са правилима Комисије чланови породица и даље имају контролу над својим узорцима и другим личним информацијама и могу их узети назад у било ком тренутку.

Кулукчија је поновио да је главни разлог за оснивање нове лабораторије у Хагу коришћење нових ДНК технологија. Додао је да ће сви преостали материјали бити враћени земљама у којима су примљени, укључујући БиХ, уколико није затражен други аранжман.

Закључком Савјета министара БиХ представници ICMP-а су позвани да обуставе измјештање ДНК лабораторије, али су у ICMP-у то одбили, уз образложење да на то имају право по уговору о статусу и функционисању ICMP-а.

Закључак

На састанку представника Министарства за људска права и избјеглице, Тужилаштва, Суда, Министарства безбједности, Агенције за заштиту личних података и Колегијума директора Института за нестала лица БиХ, одржаном 8. новембра, расправљано је, између осталог, и о могућој злоупотреби ДНК базе података ако она с лабораторијом буде премјештена у Хаг. Закључено је да Суд и Тужилаштво БиХ упуте ICMP-у допис у смислу обустављања процедуре и забране преношења ДНК базе података ван граница БиХ.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.