• Новости
  • Политика

Стављена тачка на први дио процедуре за усвајање највишег правног акта Српске

Пише: Ведрана Кулага Симић 18.04.2025 20:00
Фото: ГС

БАЊАЛУКА - Република Српска има пуно право да донесе нови устав у складу са дејтонским принципима, а ускоро би требало да буде познато да ли ће највиши правни акт бити усвајан у Народној скупштини или ће бити организован уставни референдум.

Нацрт новог устава је усвојен на посебној сједници републичког парламента 13. марта, у вријеме највеће политичке кризе у БиХ од Дејтона до данас, због чега дио политичара упозорава да ово није право вријеме за тај посао, а тада је прихваћен закључак о упућивању нацрта у расправу у трајању од 30 дана. 

Чланови радне групе, која је формирана да помогне скупштинском Одбору за уставна питања у изради новог устава, су током расправа наглашавали да је постојећи Устав из 1992. године претрпио бројне измјене кроз амандмане, међу којима је енорман број наметнутих од стране високих представника. Члан Радне групе за израду новог устава Љубинко Митровић каже за "Глас" да су се јавне расправе показале као пун погодак. Показује и то да се право Српској и српском народу да ради на овом питању не може оспорити. 

- Нема ниједног аргумента који би говорио супротно. Позивам и све оне који сматрају да Српска нема то право да то и аргументовано образложе. Све се доводи у политичку причу и коментарише на политички начин, а о садржају, као другом дијелу, се да дискутовати. То је нешто друго и легитимно - рекао је. 

Када је тајминг у питању, сматра да је вријеме погођено. 

- Након силних атака и преношења надлежности, вријеме је да се и уставом каже да нема више преношења надлежности. Треба нам устав који ће бити савремен, модеран, јасан и недвосмислен. Мора да садржи основне постулате и људских права и слобода, владавине закона, а све то је садржано у њему - закључио је Митровић. 

Предсједник Народне скупштине Републике Српске Ненад Стевандић казао је да ће чланови Радне групе и скупштинског Одбора за уставна питања разматрати приједлоге и примједбе које су се чуле. 

- Ако се гласа у Скупштини, рок за слање приједлога у процедуру је пет мјесеци послије јавне расправе, а ако не буде упућен у том року, сматра се да је повучен. Друга варијанта је уставни референдум. У првој варијанти треба видјети да ли би било тајно или јавно гласање, а у другој да ли је референдум изнад свих политика и да ли устав треба донијети на референдуму као најправеднијем начину изражавања воље грађана - рекао је за "Глас" Стевандић који је такође одбацио наводе појединаца да ово није вријеме за доношење најважнијег акта сваке земље. 

- Нису се појавили на расправама, нису организовани никакву трибину о том питању, давали су углавном политичке изјаве у федералним медијима - рекао је Стевандић који је предсједник Одбора за уставна питања. 

Предложени нови устав чини 150 чланова. Изражена је опредијељеност за поштовање Дејтонског мировног споразума, уз став да Српској припадају све државне функције и надлежности, осим оних које су чланом три Устава БиХ изричито предвиђене као надлежности институција БиХ. Предвиђено је и право на самоопредјељење, увођење Војске Српске, укидање Вијећа народа и потпредсједника, проглашење Бањалуке за главни град јер је то још Сарајево, док би Источно Сарајево, односно Пале, могле да буду њена престоница. 

За усвајање новог устава потребна је двотрећинска већина, а у овом моменту то значи да су потребни и гласови из опозиције.

Интервенције 

Устав Српске је од 1992. до 2011. године мијењан и допуњаван чак 17 пута, са 122 амандмана, што, према ријечима и правника и политичара, указује да је уставноправни систем значајно реформисан, махом под притиском високих представника. Због тога из републичког врха тврде да је циљ свега управо да уставна рјешења буду ослобођена одредаба које су плод тих интервенција. 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.