Фото: Полицијски службеници траже од власти адекватан третман
САРАЈЕВО - У Сарајеву је данас организован протест запослених полицијских службеника у БиХ због неусвајања Закона о буџету институција БиХ и међународних обавеза за ову годину, којим је било предвиђено враћање основице за обрачун плата запосленим у полицијским органима, у складу са ранијим синдикалним захтјевом.
На протесте је изашао и Синдикат Агенције за истраге и заштиту /СИПА/, Синдикат Граничне полиције БиХ и Синдикат државних службеника и запослених у институцијама БиХ, који траже враћање основице плате из 2012. године.
"Наш кључни проблем је што на нивоу БиХ припаднике полицијских агенција нико не доживљава како би требало", рекао је новинарима на протестима у Сарајеву представник Синдиката Дирекције за координацију полицијских тијела Харис Салан.
Он је указао да надлежни органи у БиХ никад нису имали слуха за полицијске службенике и да су препуштени сами себи.
Према његовим ријечима, плата граничног полицајца износи 666 КМ, а са додацима укупно око 890 КМ, што је недовољно, поготово за људе који штите границу од илегалних миграната.
Он се пожалио и на квалитет униформи и опреме.
Предсједник Синдиката радника Сипе Един Кахримановић рекао је да ова институција има око 1.000 службеника из Републике Српске којима никад није увезан стаж.
"Наш захтјев је да Савјет министара успостави радно тијело које ће са синдикатима разговарати и да обезбиједе колективни уговор", рекао је он.
Представници полицијских органа у БиХ почели су протесте због тога што је Предсједништво БиХ вратило Нацрт буџета Савјету министара на дораду, а у том документу било је предвиђено коначно враћање основице за полицијске службенике на нивоу БиХ.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.