Фото: Враћање старог сјаја олимпијској љепотици
ЈAХОРИНA - Премијер Српске Милорад Додик јуче је на Јахорини свечано пустио у рад два нова шестосједа у које је Влада РС уложила 18,3 милиона марака.
Додик је истакао да је циљ ових улагања ревитализација Јахорине, да би ова олимпијска планина била најбоља туристичка дестинација у региону и вратила стари сјај.
- Ово је за нас и економски пројекат који треба да привуче госте из региона - рекао је Додик.
Он је нагласио да Влада намјерава да настави пројекте на Јахорини, јер жели да ова планина постане дестинација зимског туризма број један у региону.
- Да Влада подржава овај центар показује и то што је одлучила да од Лукавице до Јахорине прави нови пут који би требало да буде завршен на прољеће - навео је Додик и додао да ова саобраћајница треба да приближи олимпијску љепотицу аеродрому и допринесе садржајнијем боравку туриста.
Додик је подсјетио да је до сада из Развојног програма упућено 85 милиона КМ у разне пројекте на том подручју, истичући да ће све ове инвестиције промијенити начин живота на овом подручју и допринијети да Јахорина буде приступачнија.
Директор Олимпијског центра Јахорина Бранко Короман нагласио је да је Влада РС дала финансијску шансу Јахорини, као и подршку да се крене у многе пројекте, као што су ремонт постојећих инсталација, изградња два нова шестосједа, те да је у плану је и осњежавање.
Короман је нагласио да је капацитет шестосједа на Огорјелици и Пољицама по 2.000 скијаша на сат, а у другој фази, почетком идуће зимске сезоне, њихов капацитет биће 3.000 скијаша на сат.
- Желимо да будемо руку под руку са најбољим центрима у региону - поручио је Короман.
Познати скијаш Бојан Крижај истакао је да су он и остали приватници својим иницијативама подстакли спортске и туристичке ентузијасте да крену са ревитализацијом Јахорине и да она буде као што је било за вријеме зимских Олимпијских игара 1984. године.
Крижај је нагласио да је покренуо везе и разговоре да Јахорина добије организације европског купа, а убудуће можда и свјетског.
Свечаности је присуствовало и неколико министара РС, представници власти у ентитетским локалним институцијама БиХ, као и Његово високо преосвештенство митрополит дабробосански Николај.
Додик је рекао да је потребно да постојећи хотели на Јахорини, моделом јавног приватног партнерства или приватизације, буду унапријеђени како би били дио успјешне понуде и на вишем нивоу него што су сада.
- На Јахорини је било неких страних инвеститора. Имали смо понуду да други инвеститори раде шестосједе, али смо сматрали да би био изгубљен значајан ресурс и нисмо то дозволили, него смо у тај пројекат ишли властитим средствима - рекао је Додик и нагласио да ће вертикални транспорт, комуникације и скијалишта остати у јавном власништву.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.