На УКЦ успјешно пресадили ножни прст на шаку

Независне
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: На УКЦ успјешно пресадили ножни прст на шаку

БАЊАЛУКА - Микрохируршки тим Клинике за пластично-реконструктивну хирургију Универзитетско-клиничког центра РС (УКЦ РС), у сарадњи са доктором Миланом Стајићем из Института за ортопедију "Бањица", извео је један од најкомплекснијих микрохируршких захвата на шаци – трансфер прста стопала на шаку.

"Ријеч је о пацијенту којем је приликом рада на цјепачу за дрва дошло до трауматске ампутације палца и кажипрста десне шаке. С обзиром на кључну функцију палца у покретима хвата и финој моторици шаке, одлучено је да се изврши комплексна реконструкција трансплантацијом другог прста стопала", саопштио је данас УКЦ РС.

Како се наводи у саопштењу, захват је трајао шест сати и обухватио је микрохируршку трансплантацију комплетног другог прста стопала, укључујући зглобне структуре, кости, тетиве, живце и крвне судове на мјесто ампутираног палца шаке.

"На тај начин омогућено је функционално и естетско надокнађивање изгубљеног сегмента, чиме се пацијенту пружа шанса за повратак готово пуног обима покрета и свакодневних активности", појашњавају из УКЦ РС.

Постоперативни ток је, како се додаје, протекао без компликација, а пацијент је тренутно у процесу физикалне рехабилитације, са циљем постизања што бољег функционалног исхода.

Универзитетско-клинички центар РС је додао да су микрохируршки тим Клинике чинили др Милан Стајић, др Миљан Петковић, др Злата Поповић Чкоњовић и др Лука Рајковача, док су анестезиолошки тим чинили др Драган Сандић, др Милица Вулетић, анестетичар Ивана Гвозденовић. Инструментарке су биле Николина Пањак, Ивана Лујић и Данка Кљајић.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.