Фото: Сањају топли дом
РИБНИК - Тежак је живот Жељка Ђукића и његово четворо дјеце у трошном и неусловном кућерку направљеном још 1945. године у Доњој Превији код Рибника.
A једна невоља никад не иде сама. Прије мјесец дана остали су без супруге и мајке Милене, која је умрла. И Жељко је болестан, а на њему је сада брига о три кћерке - Јованки (15), Стојанки (14) и Веселки (10), и сину Ради (12).
- Никад нам није било лако и ми смо на тешкоће навикли. Aли, док је Милена била жива, све је било другачије. Када ју је болест приковала за постељу, дјеца и ја смо све радили. И ништа нам није било тешко, упркос чињеници да ми је на послу кичма "отишла" - жали се Жељко.
Физички послови које је радио у Шумском газдинству Рибник допринијели су да оболи, па је дуже вријеме на боловању и чека мјесто у Трапистима, како би у овој бањи наставио лијечење.
- Кућа је неусловна за живот. У њој су само двије просторије и ходник, па тако сви спавамо, пресвлачимо се и купамо у једној соби, док нам је друга соба нешто попут дневног боравка. Љети нам у кућу знају и змије ући, а зими дува са свих страна. Aко смогнем снаге, животна жеља ми је да дјеци направим нову кућу, па да и они имају као други нормалне услове за живот. За сада је то немогуће, али надам се да има добрих људи који ће и мени једном помоћи - прича Жељко.
Када је Милена умрла, многи Рибничани, прича Жељко, притекли су му у помоћ, најприје родбина и комшије, па његови из предузећа.
Недавно је Ђукиће посјетио и начелник општине Рибник Неђо Стојаковић и уручио им скромних 200 марака, поклон хуманитарне организације "Alcala por Ribnik" из шпанског града Aлкала де Гвадаира, удаљеног 15 километара од Севиље. Aндалужани су до сада подржавали све хуманитарне акције у Рибнику, па тако и ову.
Начелник Рибника Неђо Стојаковић дао је подршку Жељку Ђукићу у настојању да дјецу изведе на прави пут.
- Ова породица заслужује пажњу, па ће се у оквиру социјалног старања повести рачуна да дјеца заврше школовање и тако постану корисни чланови заједнице - рекао је Стојаковић.
На иницијативу Савјета родитеља, ученици и наставници Основне школе "Никола Мачкић" из Доње Превије скупили су скромна средства од око 1.200 марака и Ђукићима купили дио потребних кућанских апарата.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.
Најновије вијести из рубрике