Предраг Глухаковић, министар трговине и туризма РС: Желимо да олакшамо развој туризма и угоститељства

Јасна Драгојевић
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Предраг Глухаковић, министар трговине и туризма РС: Желимо да олакшамо развој туризма и угоститељства

Нови закони о туризму и угоститељству, који би требало да буду донесени почетком идуће године, не иду на штету радника из ових области.

Њима се прецизније објашњавају појмови о дјелатностима, а предвиђају се и одређена поједностављења у раду ових специфичних области, рекао је министар трговине и туризма РС Предраг Глухаковић, те појаснио које су новине у нацртима закона.

* ГЛАС: Шта доносе нацрти нових закона о туризму и угоститељству?

ГЛУХАКОВИЋ: Новим законима, између осталог, укида се формална регистрација код Агенције за посредничке, информатичке и финансијске услуге за пружаоце услуга у сеоским домаћинствима, апартманима, кућама за одмор и собама за изнајмљивање. Они ће моћи да закључе уговор о пружању услуга са туристичком организацијом, туристичком агенцијом или другим правним лицем, чиме ће бити смањени трошкови. Поједностављени су и услови у вези са кадровском оспособљеношћу руководилаца, а укида се обавеза вођења књиге утисака и омогућава се да се то ради у електронској форми.

* ГЛАС: Зашто су нацрти закона изазвали "панику" међу представницима струке и да ли су реалне њихове процјене да би они могли довести до затварања трећине локала?

ГЛУХАКОВИЋ: Нове одредбе представљају олакшице у пословању, те нема мјеста паници. Већина разлога за које угоститељи кажу да су нове одредбе које ће отежати пословање су већ годинама на снази, па је неоснована процјена да ће нови закон условити затварање објеката. Тако је истицано да су престроги услови које угоститељски објекти морају да испуне да би добили одобрење за рад. Примједбе су се односиле на противпожарну заштиту, заштиту од буке и слично, а ти услови су постојали и раније. Једно од кључних питања односи се на услове за отварање туристичке агенције, а појавило се и питање обезбјеђивања јемства, као гаранције за неизвршење пакет аранжмана. До сада се подразумијевало да је јемство лимитирано на 30.000 КМ, а нацртом закона о туризму предложено је да се јемство не ограничава и да се даје у облику банковне гаранције. Желимо да подигнемо кредибилност туристичких агенција на виши ниво, а самим тим и задовољство клијената пакет аранжманима.

* ГЛАС: Новим законским одредбама предвиђено је да конобар не мора да заврши угоститељску школу. Очекујете ли због тога револт у образовним установама које школују ове кадрове?

ГЛУХАКОВИЋ: Измјенама закона избачена је обавеза да конобар има средњу стручну спрему угоститељског смјера. Одредба да угоститељ може запослити конобаре који имају најмање средњу стручну спрему је већ три године на снази. Међутим, према новом закону власници хотела, мотела, туристичких насеља и кампова не морају да имају руководиоца са одређеном стручном спремом и радним искуством. Биће им омогућено да запошљавају у складу са потребама. Ниједном одредбом закона нисмо онемогућили рад стручњака са дипломом.

* ГЛАС: Хоће ли бити уважене неке од примједби које су изнесене на јавним расправама?

ГЛУХАКОВИЋ: Угоститељи су највише примједби износили у вези са инспекцијским контролама, издавањем фискалних рачуна, плаћањем ауторских права за пуштање музике, те због заштите од буке и збрињавања отпада. Основне примједбе тичу се прописа који нису у надлежности Министарства трговине и туризма, већ области инспекција, финансија, пољопривреде и екологије. Иницираћемо измјене прописа у сегменту фискализације како би се олакшало пословање угоститеља, те се обратити инспекцији да приликом контрола приступају превентивно, односно флексибилније, због специфичности ове струке.

* ГЛАС: Када се може очекивати њихово усвајање?

ГЛУХАКОВИЋ: Усвајање нацрта закона очекује се у првом кварталу 2017. године. Народна скупштина РС упутила је нацрт закона о туризму и нацрт закона о угоститељству на јавне расправе које је одржало Министарство трговине и туризма. Након анализе свих потенцијалних корекција од стране струке очекујемо да предложена рјешења буду најбоље законске форме.

Туристички водичи

* ГЛАС: У току су обуке и испити за туристичке водиче у РС. Колико је значајна ова активност за развој туризма и да ли постоји довољан број водича?

ГЛУХАКОВИЋ: Повећање броја долазака и ноћења захтијевало је додатно ангажовање туристичких водича, а посебно у дестинацијама које су се профилисале протеклих година и на међународном туристичком плану, као што је то, на примјер, Требиње. С тим у вези, Министарство је расписало конкурс, обавило обуке у Бањалуци и Вишеграду и заказало завршне испите до краја године. Тиме ће бити задовољена додатна потреба за туристичким водичима.

_

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.