Породична прича Савановића из Бистрице: Три генерације једна љубав

Глас Српске
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Уступљена фотографија

У породици Савановић љубав према Фудбалском клубу Борац и Нектар пиву преноси се с кољена на кољено. Све је почело са Стевом Савановићем из Бистрице код Бањалуке, човјеком који је готово читав живот провео на Борчевом стадиону, који је одморе, славља и породична окупљања славио уз Нектар, а ту љубав пренио је на синове, али и на унуке.

Стево Савановић данас је у пензији, а свој радни вијек, стицајем околности, провео је радећи на Борчевом стадиону бринући да свака утакмица прође без проблема. Како нам је испричао био је на безброј мечева, али ријетко коју утакмицу је могао погледати до краја, јер је увијек био на дужности, с обзиром да је радио као полицајац у обезбјеђењу.  Зато је тренутак када је са сином Николом и унцима Матијом и Василијем сјео у Нектар ложу да с миром погледа утакмицу, коју је ФК Борац играо против Санта Коломe из Андоре борећи се у Лиги конференција, за њега био заиста посебан.

Савановиће прати срећа у наградним играма и активацијама па су тако на гивавеју који је био објављен на Инстаграм страници Нектар пива освојили 4 карте за утакмицу ФК Борац- ФК Санта Коломa у ложи Бањалучке пиваре. Током разговора открили су нам да су и током 2000. године прикупљали слова за чувену Нектаријаду, те да их је и ту срећа погледала па су освојили Нектар сунцобран. Ипак с нама су овај  пут подијелили причу из ложе.

-Тренутак када сам са сином и унуцима сјео у Нектарову ложу остаће ми посебно драг. Све ми је било изненађење. Толико пута сам стајао на улазу пропуштајући друге, а сад улазим као гост и то идем посебним, одвојеним путем. Све је било тако лијепо урађено, поглед на терен савршен. Први пут у животу сам уживао у утакмици без икакве обавезе- испричао сам је Стево.

Његов син Никола нам је казао да је он желио баш то, да оцу приреди тренутак који ће памтити.

-Хтио сам да коначно види Борчеву утакмицу као навијач, да ужива. А кад смо добили карте за утакмицу подесило се да су ту  братови дјечаци Матија и Василије, који живе у Аустрији, а који обожавају ФК Борац, па је ово била идеална прилика да их поведемо на утакмицу-рекао је Никола. 

Како нам је испричао за дјечаке су припремили право изненађење јер им нису рекли да иду на Борчеву утакмицу. Наиме старији и млађи Савановићи су кренули у шетњу и негдје код РКУД Пелагић старији су дјечацима повезом прекрили очи и рекли да имају изненађење. Тек када су дошли пред стадион скинули су повезе, а дјечаци су се нашли у чуду. Међутим, ни тад им нису открили повод него су казали да су дошли у обилазак стадиона. Еуфорија, смијех и радост су настали када су одвојеним ходницима дошли до ложе Бањалучке пиваре, смјестили се и схватили да ће гледати важну утакмицу омиљеног клуба који је тих дана остваривао снове.

- Били су одушевљени. То усхићење је било невјероватно. Матија прати све Борчеве утакмице, Василије такође и то често преко интернет преноса. Имају и млађег брата и он се наљутио што није ишао с нама на утакмицу, а и моја ћеркица се наљутила још више. Тако да имамо план да их све окупимо и одведемо на Борчеву утакмицу-уз смијех нам је казао Никола.

Истакао је да је атмосфера била феноменална, али и да им је свима омиљени Борчев играч Давид Вуковић. Како кажу све утакмице прате одувијек, а побједе наздрављају Нектар пивом. Код Савановића славља и дружења немогућа су без Нектара.

-Морам да кажем да сам био нераздвојан од Нектара. Само сам пио Нектар. То се пренијело и на синове, чак син који живи у Аустрији одавде увијек носи Нектар. Његове комшије су пробале и много им се допало-испричао нам је Стево. 

Причу је наставио Никола који је рекао да моменат да је отац провео добар дио живота на стадиону, да он и брат од дјетињства прате ФК Борац, да су добили прилику да виде како наш клуб остварује снове док га гледају њихова дјеца буди понос.

-Поносан сам  кад видим да Борац живи и ван Бањалуке, да се развија љубав према клубу, да дјеца која нису рођена у Бањалуци прате клуб, гледају утакмице, поносан сам на нас као породицу, а наравно и на Борац-додао је он.

Како каже чињеница да у граду имамо клуб који пуни 100 година и пивару која пуни 153 говори да смо град са традицијом и да треба да је чувамо.

-Треба да чувамо своје, да будемо поносни на то и да о томе говоримо и другима. Надамо се да ће и дјеца наших дјечака долазити у Бањалуку и гледати утакмице, вољети наше домаће, а познавајући нашу породичну традицију не сумњам да ће све што је из нашег града да буде вољено генерацијама које иза нас долазе-закључио је Никола.

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.