Николић: Велики значај Кола српских сестара

Срна
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Николић: Велики значај Кола српских сестара

ДОБОЈ - Светом Архијерејском литургијом у Храму Светих апостола Петра и Павла у Добоју данас је почео 12. Сабор кола српских сестара Републике Српске и Федерације БиХ /ФБиХ/.

Литургију је служио архијерејски намјесник добојски Мирко Николић који је указао на велики значај Кола српских сестара и њихову мисионарску и хуманитарну дјелатност.

Он је током бесједе указао и на велику жртву и одрицања жена и чланица кола чији мисионарски рад слиједи ријечи Господа “ко хоће царство небеско нека иде за мном”.

Николић, који је и духовник добојског Кола српских сестара, навео је да је примарно дјеловање помоћ онима којима је то потребно, уз традиционално даривање угрожених категорија становништва током највећих хришћанских празника.

Николић се осврнуо и на околности устоличења Његовог високопресвештенства митрополита црногорско-приморског Јоаникија и истакао колико је данас тешко исповједати православну вјеру и са којим искушењима се сусрећу Срби у другим земљама.

Он је захвалио Богу што је је исповједање вјере слободно и без ограничења омогућено у Републици Српској.

Предсједник Кола српских сестара Добој Љиљана Мишић рекла је новинарима да је ово редовно годишње окупљање увод пред Свесрпски сабора у октобру у Острогу.

Мишићева је рекла да су се данас окупиле представнице 23 кола, чија дјелатност поред хуманитарне све више окренута културној дјелатности, односно очувању српског језика, традиције и духовности.

Предсједник Кола српских сестара из Приједора Јадранка Мијић рекла је да су околности са вирусом корона ограничиле рад, али да су упркос томе, уз редовне програмске активности, организовале курс традиционалне кухиње за дјецу, шивање.

Предсједник Кола српских сестара из Бањалуке Босиљка Хербез је навела да су свој рад усмјерили на подјелу прехрамбених пакета најугроженијим суграђанима, да средства обезбјеђују и пројектним активностима према Министарству управе и локалне самоуправе Српске, као и Градској управи Бањалуке.

Након литургије, служен је парастос код Спомен-костурнице добојских логораша страдалих током Првог свјетског рата, након чега је предвиђен обилазак добојске тврђаве Градина и радни састанак у хотелу “Парк”.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.