Фото: Италија у Сребреницу уложила четири милиона КМ
СРЕБРНИЦA - Aмбасадор Италије у БиХ Aлесандро Фалаволита изјавио је у Сребреници да је Влада његове земље до сада уложила око четири милиона евра у различите пројекте на овом подручју и најавио да ће у шест планираних пројеката бити уложено још око 3,2 милиона евра.
Отварајући са начелником Османом Суљићем у Сребреници представништво Италијанске кооперације за развој у БиХ, он је нагласио да ће се тиме олакшати имплементација, развој и праћење пројеката, које финансира Влада Италије.
- У току су два важна пројекта и то "Интегрални рурални развој" и "Комуникација за културни и друштвени развој". Први пројекат даће посебну подршку рањивим категоријама, а други ће користити културу као средство за промоцију вриједности интеграције и вриједности дијалога, како би се обновило друштво након тешких догађаја из прошлости, рекао је амбасадор Фалаволита.
Што се тиче пројекта руралног развоја, казао је да су имали у виду чињеницу да је много људи отишло са села и да традиционална пољопривреда нестаје, али да се планом за територијални развој може остварити економски напредак.
Он је прецизирао да је тај пројекат усмјерен ка повећању пољопривредне производње, путем обуке о темама везаним за интегрални развој.
Говорећи о пројекту подршке комуникацији за друштвени и културни развој, директор Кооперације Силвано Табо је нагласио да ће се путем различитих обука младих, створити услови и за њихово запошљавање.
Презентацији пројеката италијанске Кооперације за развој и отварању представништва у Сребреници присуствовао је начелник Братунца Недељко Млађеновић, те бројни представници установа и невладиних организација са подручја ових двију општина.
Како је новинарима речено, средствима Владе Италије биће финансирана обнова Културног центра, друштвено-културни догађаји у сарадњи са локалним организацијама младих, као и пројекти одрживог туризма, Цивилне заштите и други.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.