Фото: "Гастро фест"оживио Бардачу
СРБАЦ - Некада познато по рибњацима и богатој барској природи, подручје Бардаче код Српца данас пролази кроз озбиљне еколошке и економске изазове. Ипак, захваљујући развоју живинарства и око 200 фарми које дјелују на овом подручју, пилетина све више заузима мјесто у гастрономији регије.
Кроз привредно-туристичке манифестације попут "Гастро феста", који је одржан у недјељу, по двадесети пут заредом, локална заједница настоји да оживи Бардачу и врати је на туристичку мапу Републике Српске.
Јубиларном "Гастро фесту" присуствовало је више хиљада посјетилаца из бањалучке регије, а манифестацију су посјетили и предсједник Владе Републике Српске Саво Минић и министарка финансија Зора Видовић.
Више од 50 екипа такмичило се у припремању рибљег паприкаша и пилетине са роштиља, а прво мјесто припало је екипама Спортско-риболовног друштва "Стублаја" и Фудбалског клуба Врбас.
Капитен побједничке екипе у припреми рибљег паприкаша Предраг Пејић истакао је да је квалитетна, по могућности свјеже уловљена риба, кључ успјеха.
- Нема ту неке тајне, добар сом, смуђ и љубав према кувању - поручио је Пејић.
Одржан је и мини-сајам домаћих производа, рукотворина и сувенира, на којем су се представили бројни произвођачи из Српца и околних мјеста, а трећу годину заредом приређене је и изложба олдтајмера. Организована су и такмичења у навлачењу конопца и брзом испијању гемишта, као и културно-забавни програм.
Начелник Српца Млађан Драгосављевић поручио је да "Гастро фест" има велики значај за развој локалног туризма и привреде.
- Ово је једна од најважнијих манифестација у нашем годишњем календару. Не одустајемо од вјере и наде да ћемо, уз подршку са локалног и републичког нивоа, вратити стари сјај Бардачи - нагласио је Драгосављевић и додао да је Министарство трговине и туризма РС било генерални спонзор манифестације.
Директорица Туристичке организације општине Србац Радисава Шушчевић рекла је да ова манифестација има изузетан значај у промовисању Бардаче и њене гастрономије.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.