Фото: Епископ Григорије: Љубав Христова једино спасење
Требиње - Светом архијерејском литургијом коју је служио Његово преосвештенство владика захумско-херцеговачки и приморски Григорије и сабрањем великог броја вјерника данас је прослављена слава Петропавловог манастира код Требиња.
У пригодној бесједи епископ Григорије је вјерницима поручио да као апостоли Петар и Павле један другог загрле, јер једино љубав Христова може спасити.
"Зато је тако славно и тако важно бити и остати хришћанин и бити сљедбеник првоврховних учитеља и апостола Петра и Павла. Њима се клањамо и молимо, њих славимо, њима пјесму пјевамо и у њихово име смо се сабрали и загрлили и њиховим именом излазимо пред лице Христово и молимо га као Петар да нам опрости наша издајства, сагрешења, немоћи, плаховитост и друге људске слабости", рекао је владика Григорије.
Истичући да је данас велики празник цркве Христове, слава два храма који се сливају у један и који се грле као апостоли Петар и Павле, епископ Григорије је додао да се треба подсјетити да је за живот и спасење најважније ко је и какав је Бог.
"То можемо најбоље да научимо ако видимо ко су његови апостоли Петар и Павле и видјећемо да је човјек саткан од срца и од духа, од тијела и од осјећања", рекао је владика захумско-херцеговачки и приморски.
Он је подсјетио да је Петар, као и сваки човјек, показивао и показао људске слабости у најгорем и највидљивијем облику, као што је показивао и људску доброту и врлине, напомињући да је оно што је произашло из односа Исуса Христа и Петра нешто најдивније за људско спасење.
"Ни по каккву цијену, па ни по цијену самог издајства, који је можда најстрашнији гријех на земљи, Господ није оставио свог пријатеља Петра, није оставио свог апастола, и то је један од оних библијских примјера који руше сва правила и законе једним јединственим, најмоћнијим правилом - правилом љубави и међусобног искреног односа међу људима", рекао је владика Григорије.
Он је напоменуо да је апостол Петар сав био од ума и тјелесно слаб, али духом неизрециво узвишен, те да је од гонитеља Христовог, какав је био у младости, поражен неизрецивом љубављу Божијом постао највећи проповједник Јеванђеља Христа Бога.
"У сваком човјеку је Христос, али као људи морамо да будемо слични и Христу и Петру и Павлу, то јест да гонимо једни друге, али на крају да се све заврши у сусрету и загрљају пуном љубави", поручио је владика Григорије.
У Петропавловом манастиру данас је крштен десетомјесечни дјечак Петар Тришић. Након службе у порти манастира је приређена трпеза љубави, а наступио је и хор "Свети Серафим Саровски" из Зрењанина, чији чланови су одраније изразили жељу да пјевају на данашњи дан код Петропавловог манастира.
Поред цркве посвећене Светом Петру, обновљене 1906. на темељима много старије богомоље из четвртог вијека, у оквиру манастирског комплекса је обновљена и друга црква, посвећена Светом апостолу Павлу, која датира из петог вијека, а још раније је на том мјесту била крстионица.
За потребе манастирског сестринства, предвођеног игуманијом, сестром Павлом, саграђен је и конак.
У близини манастира налази се Павлова пећина у коју је, према предању, долазио Свети апостол Павле, који је, кријући се од римске власти, у овој пећини покрштавао народ.
На служби за Патровдан традиционално се сваке године у овој пећини окупља велики број вјерника.
Пећина има камени олтарски дио и икону светог апостола Павла, а састоји се од неколико дворана богато украшених сталактитима и сталагмитима, док се у унутрашњости поћине налази и мало језеро за које постоји вјеровање да је његова вода љековита.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.