Фото: Жељка Домазет
ИСТОЧНО САРАЈЕВО- Музичка академија Универзитета у Источном Сарајеву обиљежила је данас Дан и крсну славу - Свету Теодосију Тирску служењем литургија у Храму Светог Василија Острошког на Вељинама, ломљењем славског колача , а потом промовисала дипломиране и мастер студенте ове високошколске установе.
Декан Музичке академије Маја Жужа оцијенила је да је ово била посебна и јако успјешна година за Музичку академију.
“Преселили смо и у нову зграду што је велики искорак у будућем процесу рада и развоја.Бенефити тог пресељења већ су видљиви. Успјешно смо реализовали 15. Интернационални фестивал хармонике жАкордеон арт плусж и у оквиру њега седмо Међународно такмичење пијаниста. Имали смо рекордан број од 350 такмичарских пријава, што је са члановима жирија који су дошли из 15 различитих земаља свијета, било више од 500 учесника на фестивалу”, навела је Жужа.
Она је додала да у септембру планирају одржати Свјетски куп хармонике на Музичкој академији.
- Надамо се јако добром упису што је за сваки факултет најваћније - оцијенила је Жужа.

На овој свечаности промовисана су 24 свршена студента првог циклуса студија, осам мастер студената, а додијељења су бројна признања, захвалнице заслужним појединцима и институцијама које су помогле рад и развој Музичке академије.
- Традиционално додјељујемо награду „Војин Комадина” студентима са просјеком 10.00 и ове године их имамо шест на што смо јако поносни и још десет похвала студентима са просјеком нешто мањим од десетке - истакла је Жужа.
Говорећи о упису студената за наредну годину Жужа је навела да је за вокално-инструментални програм планирано 25 мјеста, на осам смјерова и 16 мјеста музичко-педагошког теоријског програма на два сјера- десет на општу музичку педагогију, шест на црквену музику и појање и пет мјеста на вокално-инструментални програм на којем наставу изводе на руском језику.

- Студенти су из цијеле БиХ, Србије, Црне Горе и Руске Федерације, а раније је било студената из Словеније и Сјеверне Македоније- навела је Жужа и додала да је ситуација и са наставним кадром одлична , да имају сопствени кадар и минималан број хонорараца, врло реномираних професора које је „част имати”.
Ректор Универзитета у Источном Сарајеву Милан Кулић рекао је да је овај дан веома значајан, не само за Музичку академију, већ и за Универзитет у цјелини, јер Академија заузима посебно мјесто у очувању идентитета српског народа.
- Студенти, професори и асистенти ове високошколске установе постижу врхунске резултате и на тај начин Музичка академија даје огроман допринос интернационализацији и препознатљивости овог универзитета- истакао је Кулић.
Студент четврте године Музичке академије и добитник награде „Војин Комадина” са просјеком оцјена 10 Оливера Вујновић рекла је да свира хармонику.
- Поносна сам на све професоре који су били ту уз мене све четири године- рекла је Вујновић и додала да долази из Србије из Бачке Тополе.

Анастасија Милетоић која долази из Шапца рекла је да раде са изузетном професорима и да су много тога научили.
- Добила сам награду „Војин Комадина” зато што имам просјек десет . Било је тешко али исплатило се- навела је она.
Годишњи концерт студената Музичке академије Универзитета у Источном Сарајеву одржан је синоћ а представили су се најбољи извођачи у 11 различитих тачака.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.