Фото: Taнјуг
| Археолози открили викиншки „град текстила“
КОПЕНХАГЕН – Археолози у Данској открили су велико налазиште старо више од 1.000 година за које вјерују да је представљало значајан центар за производњу текстила у доба Викинга, што додатно потврђује висок степен организације и развијености тадашњег друштва.
Стручњаци из музеја Месгор саопштили су да се локалитет простире на око 100.000 квадратних метара и обухвата простор за прераду лана, као и више од 80 полуукопаних објеката који су у викиншком периоду служили као радионице и стамбени простори.
Налазиште се налази у мјесту Сефтен, око десет километара сјеверно од Архуса, другог по величини града у Данској, на полуострву Јиланд. Датира из периода између 600. и 950. године нове ере, односно из касног гвозденог и раног викиншког доба.
Вођа истраживања, археолог Лив Стидсинг Рер-Лангберг, изјавила је да пронађени остаци јасно указују на специјализацију насеља за производњу текстила.
Међу откривеним предметима налазе се вретена, тегови за разбоје, сребрни новчићи, стаклене перле и керамички предмети, што свједочи о развијеној занатској и трговачкој активности.
Археолози су идентификовали одвојене зоне за производњу и занатске дјелатности, као и једну већу стамбену кућу, што указује на то да је рад био организован под надзором моћне особе која је контролисала ресурсе и производњу.
Историчар музеја Каспер Андерсен оцијенио је да ово откриће представља важан допринос разумијевању економске, културне и политичке структуре викиншког друштва.
Према његовим ријечима, тадашњи Архус, познат под именом Арос, био је значајан центар краљевске власти и међународне трговине.
Прошле године археолози су открили још једно викиншко налазиште у Лисбјергу, удаљено свега четири километра од Сефтена, које је вјероватно било насељено припадницима племства. Роба и ресурси су, према претпоставкама стручњака, стизали из околних насеља попут Сефтена прије него што су улазили у широку међународну трговачку мрежу.
Андерсен истиче да налази потврђују како су Викинзи располагали развијеним системом производње и трговине.
– Откриће у Сефтену показује да Викинзи нису били само једноставне и нецивилизоване варварске хорде које су лутале Европом. За овакав производни центар била је потребна добро организована заједница, са јасним ланцем производње и тржиштем које је далеко превазилазило локалне оквире. Текстил произведен у Сефтену снабдијевао је тржишта много шира од самог локалног подручја – нагласио је Андерсен.
Даља истраживања, укључујући радиокарбонско датирање и анализу полена, требало би да пруже прецизније податке о врсти текстила која се производила на овом локалитету.
Викиншко доба, које се обично смјешта у период од 793. до 1066. године нове ере, обиљежили су велики походи, колонизација, освајања и трговина широм Европе, а познато је да су Викинзи стигли чак и до обала Сјеверне Америке.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.