• Култура
  • Књижевност

Роман "НГДЛ" нетипичан и комичан поглед на рат

Пише: Бранислав Предојевић 27.01.2025 21:14
Фото: Роман "НГДЛ" нетипичан и комичан поглед на рат

- И не само голубовима. Још мало, па ће једине птице које лете бити дронови. Војници на фронту управо их тако и називају: птичице.

Овим ријечима је књижевник Маринко Арсић Ивков,  добитник  71.  НИН-ове награде за роман године на српском језику, објаснио зашто његовo побједничкo остварење "НГДЛ" (Нишки културни центар) носи назив по скраћеници од поруке "Не дај голубу да лети".

Добитник 71. НИН-ове награде рекао је након проглашења да писац не може да побјегне ни из свог времена, нити простора, а да је он покушао да нађе неки нови угао.

- Писац не може да побегне ни из свог времена, нити простора. Једино што сам ја покушао да нађем је неки нови угао. Да то не буде типична тема рата, него да буде мало и саркастично, мало да се насмеје читалац. Ако је ове године било 180 романа објављено, то је онда продукција на високом нивоу. Али сматрам да је то, ипак, знак неке кризе у књижевности. Јер се ја увек питам, од тих 180 аутора, колико њих је добило хонораре за свој рад - рекао је Ивков у Музичкој галерији Задужбине Илије М. Коларца у Београду.

Жири у саставу Александар Јерков (предсједник), Адријана Марчетић, Тамара Митровић, Владимир Гвозден и Младен Весковић одлуку је донио бирајући између четири наслова у најужем избору четири романа.  Осим побједничког романа то су романи: "Дуж оштрог ножа лети птица" Тање Ступар Трифуновић ("Лагуна"), "Лутам сад мртав светом" Боривоја Герзића ("Ренде Боокс", Београд) и "Лимени лијес за Заимовић Зејну" ("Космос", Београд) Мухарема Баздуља. Након дуже расправе о свим предложеним књигама, током које су истакнути њихове вриједности и недостаци, жири је заузео становиште да је ријеч о дјелима уједначених умјетничких квалитета. Жири је у завршном кругу изјашњавања дошао до одлуке да НИН-ову награду за роман године за 2024. добије роман "НГДЛ", за који су гласали Адријана Марчетић, Младен Весковић и Александар Јерков. Тамара Митровић је гласала за роман Боривоја Герзића, а Владимир Гвозден је свој глас дао књизи Мухарема Баздуља

- Роман "НГДЛ" већ у свом необичном наслову (иза којег се крије порука  "Не дај голубу да лети") тражи да се промени перспектива из које се уметнички обликује историјска грађа из 90-их година прошлог века. Основни поетички угао овог романа припада дугој традицији комичног романа, каквих је иначе у српској књижевности било мало. Елементима ведрог хумора, а не црнохуморно, као у неколико запажених романа претходних година, са смислом за цинизам и сарказам, понекад урнебесно, гротескно, овај роман доноси још један важан аспект савремене српске књижевности - пише у образложењу жирија.

Маринко Арсић Ивков (1950, Стапар), дипломирао је Општу књижевност са теоријом књижевности на Филолошком факултету у Београду.

Аутор је романа "Чему нова критика” (1975), "Чаруга" (1982), "Бачки Дон Кихот" (1990), књига приповиједака "Смрт у Академији наука" (1998) и "Начитана господа" (2004), телевизијске драме "Шта се догодило са Филипом Прерадовићем" (режија Слободан Шијан), књига огледа "Кривична естетика: Прогон интелектуалаца у комунистичкој Србији" (2003), "Водич на онај свет: Култура и субкултура смрти" (2011) и "Записи књижевног патолога" (2012), затим "Антологије српске удворичке поезије" (1988), "Српске анатемисане приповетке" (1989), "Читанке српске политичке поезије" (1999, са Иваном Ивановићем). Први је приређивач одабраних дјела Драгише Васића.

Жири

Главни и одговорни уредник НИН-а Александар Тимофејев изјавио је да није било лако саставити жири.

- Када је отишла бивша редакција, отишао је и жири. Консултовао сам моје професоре са факултета кога би они предложили. Мислим да је жири који смо формирали изузетан, односно нико није рекао да жири није компетентан. Жири функционише јако добро. Пуно књига је стигло, веома сам срећан - навео је Тимофејев. На конкурс за 71. НИН-ову награду у редакцију је стигло 185 наслова.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.