• Култура
  • Књижевност

Мирјана Ђурђевић представила роман "Две Мице и Нови Београд": Двије генерације и једна година побуне

Пише: Бранислав Предојевић 08.02.2025 18:51
Фото: Мирјана Ђурђевић представила роман "Две Мице и Нови Београд": Двије генерације и једна година побуне

БЕОГРАД- Књижевница Мирјана Ђурђевић промовисала је у књижари "Букмејкер" свој нови роман "Две Мице и Нови Београд" који је објављен прије мјесец дана у издању београдске "Лагуне" уз одличне реакције публике.

У питању је дјело чија јерадња смјештена у исти књижевни универзум у којем се дешавају њени хит романи "Каја, Београд и добри Американац" и "Мица, Београд и одвратни Британац", а са новом књигом стиже и нова узбудљива прича са вољеним јунацима, обогаћена ведрином једне фасцинантне дјевојчице.

Мица Ђурђевић, контроверзна предратна београдска књижевница и учитељица мачевања, на прагу озбиљне старости коначно стиче најбољу пријатељицу,  која се такође зове Мица и има дванаест година! Њихово дружење испрва се углавном врти око књига, јер девојчица неуморно чита, радо и лако пише. Договориће се да напише роман уз уредничку помоћ много искусније Мице, која је саветује да на папир стави све што јој падне на памет, а догађаји ће се већ десити сами од себе. И заиста, с доласком надасве турбулентне 1968. године почињу да се дешавају бројни преокрети, протести и нереди, како белосвјетски, тако и домаћи. Заокупљају апсолутну пажњу обе Мице: оне старије, већ уморне од историје коју је живела, али и изузетно промућурног и радозналог детета које у школи кришом чита "Политику", гледа Дневник и покушава да схвати друштво у коме живи, пише у најави издавача.

Мирјана Ђурђевић је казала да је књига настајала двије године, а да су немили догађаји и трагедије попут "Рибникара" и других утицале на то да сам процес траје дуже него што је планирала јер није могла да сједи код куће у миру и да пише.

-Одувек сам хтела не само да пишем о 1968. години већ и да заиста научим о тим догађајима који су прве друштвено-политичке слике урезане у моје сећање. Памтим како сам након школе, када су нам већ биле све оцене закључене, ишла на студентске протесте и читала плакате. Све је трајало око шест дана, а мени се чинило као месеци… Присећајући се свега и учећи из разних извора, желела сам да мала ја научим од сада мене велике о свему што се догађало - објаснила је Ђурђевићева.

Истраживање је започела од 1967. године, проучавајући шта се све догађало у Европи, затим Мексику, гдје су биле крваве демонстрације током којих је убијено више од 300 студената и још толико нестало, али и какве везе су наши студентски протести имали са Прашким прољећем, њемачким демонстрацијама и како и са коликим посљедицама је све то окончано.

Коментаришући повезаност почетка писања о студентским протестима 1968. године и ових који се тренутно догађају на нашим улицама, Ђурђевићева је признала да је уплаши колико се ствари поклопе и као пророчки понове.

-Волела бих да могу да пишем о нечему што бих волела да се деси па да то призовем, али не иде то тако - признала је ауторка.

Књижевна критичарка Владислава Гордић Петковић казала је овом приликом да су књиге Мирјане Ђурђевић прави одговор када вас неко пита шта да чита.

-Мирино писање оставља траг у нама, формира нас ненаметљиво, да и не приметимо. Њени романи су и друштвена критика, сатира, али и породична прича проткана спасоносном дозом хумора. У овој урбаној ауторки срећу се Пекић, Сремац и Ћосић - оцијенила је Гордић Петковић.

Књига има 272 стране у меком повезу.

АУТОРКА

Мирјана Ђурђевић (1956) ауторка је четрнаест романа и коауторка још два, објављених у више издања. Пише и приче, есеје, колумне… Њена дјела су превођена на енглески и словеначки језик. Њен роман "Каја, Београд и добри Американац" освојио је регионалну награду "Меша Селимовић" за најбољи роман објављен на простору Србије, Хрватске, Босне и Херцеговине и Црне Горе у 2009. години. Живи и пише у Београду.

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.