
BEOGRAD- Književnica Mirjana Đurđević promovisala je u knjižari "Bukmejker" svoj novi roman "Dve Mice i Novi Beograd" koji je objavljen prije mjesec dana u izdanju beogradske "Lagune" uz odlične reakcije publike.
U pitanju je djelo čija jeradnja smještena u isti književni univerzum u kojem se dešavaju njeni hit romani "Kaja, Beograd i dobri Amerikanac" i "Mica, Beograd i odvratni Britanac", a sa novom knjigom stiže i nova uzbudljiva priča sa voljenim junacima, obogaćena vedrinom jedne fascinantne djevojčice.
Mica Đurđević, kontroverzna predratna beogradska književnica i učiteljica mačevanja, na pragu ozbiljne starosti konačno stiče najbolju prijateljicu, koja se takođe zove Mica i ima dvanaest godina! Njihovo druženje isprva se uglavnom vrti oko knjiga, jer devojčica neumorno čita, rado i lako piše. Dogovoriće se da napiše roman uz uredničku pomoć mnogo iskusnije Mice, koja je savetuje da na papir stavi sve što joj padne na pamet, a događaji će se već desiti sami od sebe. I zaista, s dolaskom nadasve turbulentne 1968. godine počinju da se dešavaju brojni preokreti, protesti i neredi, kako belosvjetski, tako i domaći. Zaokupljaju apsolutnu pažnju obe Mice: one starije, već umorne od istorije koju je živela, ali i izuzetno promućurnog i radoznalog deteta koje u školi krišom čita "Politiku", gleda Dnevnik i pokušava da shvati društvo u kome živi, piše u najavi izdavača.
Mirjana Đurđević je kazala da je knjiga nastajala dvije godine, a da su nemili događaji i tragedije poput "Ribnikara" i drugih uticale na to da sam proces traje duže nego što je planirala jer nije mogla da sjedi kod kuće u miru i da piše.
-Oduvek sam htela ne samo da pišem o 1968. godini već i da zaista naučim o tim događajima koji su prve društveno-političke slike urezane u moje sećanje. Pamtim kako sam nakon škole, kada su nam već bile sve ocene zaključene, išla na studentske proteste i čitala plakate. Sve je trajalo oko šest dana, a meni se činilo kao meseci… Prisećajući se svega i učeći iz raznih izvora, želela sam da mala ja naučim od sada mene velike o svemu što se događalo - objasnila je Đurđevićeva.
Istraživanje je započela od 1967. godine, proučavajući šta se sve događalo u Evropi, zatim Meksiku, gdje su bile krvave demonstracije tokom kojih je ubijeno više od 300 studenata i još toliko nestalo, ali i kakve veze su naši studentski protesti imali sa Praškim proljećem, njemačkim demonstracijama i kako i sa kolikim posljedicama je sve to okončano.
Komentarišući povezanost početka pisanja o studentskim protestima 1968. godine i ovih koji se trenutno događaju na našim ulicama, Đurđevićeva je priznala da je uplaši koliko se stvari poklope i kao proročki ponove.
-Volela bih da mogu da pišem o nečemu što bih volela da se desi pa da to prizovem, ali ne ide to tako - priznala je autorka.
Književna kritičarka Vladislava Gordić Petković kazala je ovom prilikom da su knjige Mirjane Đurđević pravi odgovor kada vas neko pita šta da čita.
-Mirino pisanje ostavlja trag u nama, formira nas nenametljivo, da i ne primetimo. Njeni romani su i društvena kritika, satira, ali i porodična priča protkana spasonosnom dozom humora. U ovoj urbanoj autorki sreću se Pekić, Sremac i Ćosić - ocijenila je Gordić Petković.
Knjiga ima 272 strane u mekom povezu.
AUTORKA
Mirjana Đurđević (1956) autorka je četrnaest romana i koautorka još dva, objavljenih u više izdanja. Piše i priče, eseje, kolumne… Njena djela su prevođena na engleski i slovenački jezik. Njen roman "Kaja, Beograd i dobri Amerikanac" osvojio je regionalnu nagradu "Meša Selimović" za najbolji roman objavljen na prostoru Srbije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Crne Gore u 2009. godini. Živi i piše u Beogradu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.