
ЗВОРНИК - Окружни привредни суд у Бијељини након скоро шест година закључио је стечајни поступак над зворничком "Механиком", кћерком фирме Фабрике глинице "Бирач", због недостатка стечајне масе овог предузећа, што значи да још једна фирма у Српској одлази у заборав.
За заступника стечајне масе, коју чине резервисана новчана средства у износу од 204.391 КМ из којих ће се измирити трошкови стечајног поступка у које улазе и резервисана средства у износу од 30.000 КМ на име трошкова судског поступка који се води по тужби Банке Српске а.д. у стечају Бањалука, именован је стечајни управник Горан Домуз из Зворника.
Према његовим ријечима, укупно пријављена потраживања повјерилаца од овог предузећа, у којем је стечај отворен у јуну 2019. године, износила су 282,357 милиона марака.
Сви повјериоци су, истакао је Домуз, успјели да добију бар дио колача, тако да су потраживања онима из општег исплатног реда намирена са 3,26 одсто, те су разлучни, уједно и највећи, добили 3,75 одсто новца, док су остали, то јест Пореска управа РС и Управа за индиректно опорезивање БиХ успјели да наплате 2,45 одсто, односно 1,38 одсто дуга.
- Призната и утврђена потраживања износе 34,666 милиона КМ, а од тога дуг за разлучне повјериоце, од којих је највећи Инвестиционо-развојна банка РС, износи 24,304 милиона КМ, док се на повјериоце општег исплатног реда односи 5,269 милиона КМ. Потраживања за излучне повјериоце су 5,092 милиона КМ и они су намирени у стопостотном износу - казао је он.
Додао је да су разлучни повјериоци намирени у износу од 808.200 КМ, што представља у просјеку 3,3 одсто признатих потраживања. Трошкови стечајног поступка, нагласио је он, износе 538.825 КМ, а дугови стечајне масе 566.001 КМ.
- Међу повјериоцима није било радника када сам преузео стечај 2019. године. Они су измирени раније - рекао је Домуз.
Према његовим ријечима, имовина овог предузећа је продата испод сваке цијене.
- Да је имовина продата по почетној цијени од 14,195 милиона КМ, потраживања повјерилаца би била измирена у знатно већој мјери, међутим са милион марака, за колико је продата, то је било немогуће - објаснио је Домуз.
Најважније је, истакао је он, што имовина, између осталог, машине неће завршити у старом гвожђу као што то иначе бива, него ће фабрика наставити са радом, с обзиром на то да је фочанска фирма "Павгорд", поред "Механике“, купила и предузеће "Енерголинија", која је такође у саставу фабрике "Бирач".
- Сва та имовина се поново обједињава код једног власника, који је преузео и "Алумину" - рекао је Домуз.
Приједлог за отварање стечаја у овом предузећу, које је 2017. године престало са радом, поднио је директор предузећа Гордан Вуковић, а као разлог је навео платежну неспособност у дужем временском периоду.
РЈЕШЕЊЕ
Како је наведено у рјешењу бијељинског Окружног привредног суда, цјелокупна имовина зворничке "Механике" продата је на основу одлука Скупштине и Одбора повјерилаца. У току је пренос имовине на новог купца, гдје је потребно дати сагласност за брисовну дозволу уписаних хипотека како би купац имовину укњижио без терета.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.