Највише “боли” чекање на преглед специјалисте

Милијана Латиновић
Највише “боли” чекање на преглед специјалисте

Бањалука - Дуго чекање на поједине прегледе и куповина лијекова и осталих медицинских средстава најчешћа су замјерка пацијената који се лијече у болницама у Републици Српској.

Показала је то анкета Фонда здравственог осигурања РС, а на питања о квалитету и доступности здравствене заштите одговарало је 896 осигураника из свих крајева Српске.

- Када је ријеч о лијечењу у болници, највећи број испитаних, 32,6 одсто сматра да је највећи проблем дуго чекање на прегледе, а 33,1 одсто испитаника је истакло да проблем представља и то што морају сами да купују лијекове и остала неопходна средства у болници - навели су у Фонду здравства.

Према подацима из анкете, на нељубазност у болницама наишло је 13,4 одсто испитаника, док се на неуслован смјештај пожалио 11 одсто анкетираних. Нешто више од девет одсто испитаника пожалило се на исхрану у болницама.

Када је ријеч о чекању на прегледе код породичног доктора, већина грађана, чак 41,1 одсто казала је да исти дан буду примљени код љекара, док 25,7 одсто пацијената на преглед чекају два до три дана. На пријем код породичног љекара до 15 дана чека нешто више од пет одсто испитаника, а до мјесец дана чека свега 0,3 одсто њих. Свега 27,8 одсто пацијената изјаснило се да у хитним случајевима буду примљени одмах.

- Већина испитаника, чак 37,6 одсто оцијенила је здравствену заштиту у Српској оцјеном четири, док је 2,6 одсто испитаника дало негативну оцјену - навели су у Фонду здравства.

Директор Болнице “Др Младен Стојановић” у Приједору Миљко Совиљ каже за “Глас Српске” да у тој здравственој установи пацијенти сами купују једино цитостатике у тренутку када их нема у болници, али да те трошкове Фонд здравства рефундира.

- Осталих трошкова када је ријеч о болничком лијечењу пацијенти код нас  немају. У просјеку годишње имамо захтјева за рефундирање свега око 1.000 марака трошкова. Када је ријеч о чекању на прегледе, код нас се листе чекања углавном односе на супспецијалистичке прегледе и то код специјалисте ендокринолога, али и то настојимо ријешити. Контролни прегледи су исувише често заказивани, па ту настојимо поправити ситуацију - рекао је Совиљ и додао да се за тај преглед тренутно чека неколико мјесеци јер у болници имају само једног ендокринолога. Совиљ је додао и  да се на мамографију чека око мјесец.

Директор Болнице у Фочи Радмил Марић каже да чекања условљава недостатак опреме.

- Најдуже се чека на преглед код кардиолога, јер имамо ограничен број апарата од холтера до ултразвука. Не располажемо са магнетном резонанцом, а у току је инсталирање новог скенера. Иначе, у току је реконструкција болнице и вјерујем да ћемо проширењем простора и обезбјеђењем нове опреме ријешити проблем чекања - казао је Марић.

Лијекови на рецепт

У Фонду здравственог осигурања РС истичу да је више од половине анкетираних изразило задовољство доступоншћу лијекова на рецепт.

- Избором медикамената који се налазе на Листи лијекова који се издају на рецепт задовољно је 54,7 анкетираних - навели су у Фонду здравства.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана