MMF 7. septembra odobrava kredit

Marijana Miljić
MMF 7. septembra odobrava kredit

Banjaluka - Odbor izvršnih direktora Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) razmatraće 7. septembra da li će odobriti kreditni aranžman BiH vrijedan 550 miliona evra, potvrdio je "Glasu Srpske" rezidentni predstavnik MMF-a u BiH Francisko Parodi.

Izvršni odbor MMF-a trebao je početkom jula razmatrati odobravanje aranžmana sa BiH, koji je sa tom globalnom finansijskom institucijom dogovoren još u maju, ali to se nije desilo jer predsjedavajući Savjeta ministara BiH Denis Zvizdić i premijer FBiH Fadil Novalić nisu željeli da potpišu usaglašeno pismo namjere. Potpis su najprije uslovili prihvatanjem adaptacije Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) između BiH i EU. Kada je to učinjeno izmislili su još jedan nepostojeći uslov za aranžman sa MMF-om i potpisivanje pisma namjere uslovili dogovorom o mehanizmu koordinacije. Tek na sastanku predsjednika i premijera RS Milorada Dodik i Željke Cvijanović sa predsjedavajućim Predsjedništva BiH Bakirom Izetbegovićem i Zvizdićem krajem jula u Istočnom Sarajevu usaglašen je mehanizam koordinacije nakon čega su potpise na pismo namjere stavili i Zvizdić i Novalić. Pismo je odmah upućeno Odboru izvršnih direktora MMF-a u Vašingtonu.

Parodi je naglasio da kreditni aranžman sa MMF-om ima tri cilja i da su vlasti preuzele konkretne obaveze koje je potrebno ispuniti tokom trogodišnjeg programa.

- Prvi cilj je unapređenje poslovnog okruženja. S tim u vezi, predviđene su mjere usmjerene na unapređenje funkcionisanja tržišta rada, ponovno pokretanje procesa privatizacije i restrukturiranja preduzeća u državnom vlasništvu u FBiH te postepeno smanjenje opterećenja na rad i usaglašavanje propisa i poreskih zakona između entiteta - rekao je Parodi.

Naveo je da se drugi cilj odnosi na fiskalnu oblast gdje su vlasti zacrtale smanjenje javnog duga kroz postepenu fiskalnu konsolidaciju uz istovremeno smanjenje veličine vlade i unapređenje kvaliteta vladine potrošnje.

- Kako bi ovi ciljevi bili ostvareni program sadrži konkretne mjere da bi bio postignut postepeni prelazak na niži nivo izdvajanja za plate i manji broj zaposlenih u javnom sektoru, unapređena naplata prihoda putem bolje saradnje poreskih uprava uz istovremeno usmjeravanje više prihoda za investicije u infrastrukturu, te bolje ciljanje socijalnih davanja ugroženim kategorijama. To uključuje i reformu penzionog sistema u FBiH, jačanje kontrole nad nižim nivoima vlasti, vanbudžetskim fondovima i preduzećima u državnom vlasništvu - naglasio je Parodi.

Posljednji cilj se odnosi na finansijski sektor gdje je fokus stavljen na očuvanju njegove stabilnost i oživljavanje kreditiranja.

- Vlasti su se obavezale da će očuvati aranžmana valutnog odbora kao uporišta politikama i zaštititi nezavisnost Centralne banke BiH, izraditi sveobuhvatne strategije za rješavanje osjetljivosti u bankama i jačanje operacija i nadzora nad entitetskim razvojnim bankama. Pored toga, obavezale su se da će usvojiti zakone koji će modernizovati bankarske propise, ojačati saradnju agencija iz finansijskog sektora te rješavati problem visokog nivoa nekvalitetnih kredita -  naglasio je Parodi.

Ministar finansija i trezora BiH Vjekoslav Bevanda rekao je da je BiH zbog unutrašnjih problema u julu ostala bez odluke čelnika MMF-a o novom aranžmanu.

- Očekujem da ćemo na narednoj sjednici Odbora izvršnih direktora MMF-a dobiti pozitivan odgovor i da će biti odobren novi program u vrijednosti od 550 miliona evra - kazao je Bevanda i dodao da su uz novac jednako važne i strukturalne reforme u mnogim oblastima koje su bolne tačke.

Upravljanje dugom

Vjekoslav Bevanda je rekao da je na prijedlog Ministarstva finansija i trezora BiH već usvojena srednjoročna strategija upravljanja javnim dugom.

- Obaveza je da očuvamo stabilnost finansijskog sektora i oživimo kreditnu aktivnost banaka te stvorimo efikasnu administraciju uz obavezno ograničavanje troškova u javnom sektoru, te da obezbijedimo stabilnu poresku politiku - naveo je Bevanda.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana