Hojt Ji: Vlade u regionu mogu više i brže da napreduju

Agencije
Hojt Ji: Vlade u regionu mogu više i brže da napreduju

Podgorica - Zvaničnik američke vlade Hojt Brajan Ji ocijenio je da su SAD intenzivirale podršku Zapadnom Balkanu i da vlade u regionu "mogu i treba više i brže" da napreduju.

Zamjenik pomoćnika državnog sekretara SAD je u intervjuu za današnje podgoričke "Vijesti" kao primjere uspješne saradnje Vašingtona i Brisela sa regionom u prethodnoj godini naveo učlanjenje Crne Gore u NATO, demokratski prenos vlasti i obnavljanje privrženosti reformama u Makedoniji, dalje korake Srbije i Crne Gore ka Evropskoj uniji i pravosudne reforme u Albaniji.

"Ipak, vlade u regionu mogu i treba više i brže da napreduju u 2018, uključujući to da ostave po strani političaenje i bolje iskoriste prednosti pomoći i mogućnosti koje im pružaju medjunarodni partneri", rekao je Hojt Brajan Ji.

On je izrazio uvjerenje da budućnost regiona leži na Zapadu, ali je dodao da transparentne, legalne investicije i pomoć iz drugih delova sveta mogu takodje da pomognu da Balkan dostigne svoj cilj evropskih i evroatlantskih integracija.

Vlade regiona, kako je naveo, "moraju da se odupru lažnom prijateljstvu nekih stranih aktera koji zanemaruju međunarodno pravo ili se suprotstavljaju zapadnoj orijentaciji Balkana". Američki zvaničnik je u tom smislu pomenuo Rusiju.

"Rusija, na primjer, pokazala je spremnost da se miješa u izbore, podriva ključne institucije Zapada, kao što su NATO i EU, koristi snabdijevanje energijom kao političko oružje, i slabi poverenje u demokratiju i slobodno tržište. Nastavićemo da pomažemo našim partnerima da osnaže otpornost na takav maligni uticaj, uključujući jačanje policijskih i pravosudnih institucija, borbu protiv energetskog snabdijevanja i unapređenje održivog ekonomskog rasta i evroatlantskih integracija", rekao je.

On je poručio opoziciji u Crnoj Gori da se vrati u Skupštinu, jer je to "najbolji način zastupanja interesa građana".

"Sadašnja politička situacija ometa napredak Crne Gore ka evropskim integracijama koje velika većina građana Crne Gore podržava… Krajnje je vrijeme da vladajuće i opozicione stranke pronađu način da rade zajedno na rješavanju nekih od hitnih izazova s kojima se zemlja suočava, uključujući to kako da ojačaju ekonomiju i uvjere mlade građane Crne Gore da ne napuštaju zemlju", naveo je.

Dio opozicije u Crnoj Gori bojkotuje rad Skupštine i ne priznaje rezultate parlamentarnih izbora od oktobra 2016. godine. Traži ponavljanje tih izbora i njhovo istovremeno održavanje sa predsjendičkim i lokalnim izborima tokom ove godine.

Opozicija je u bojkotu bila jedinstvena, ali je to krhko jedinstvo prekinuo Demokratski front, čijih se 21 poslanik vratio u poslaničke klupe. To je uradilo još par političara koji su osvojili mandate na minulim izborima.

Hojt Brajan Ji je poručio crnogorskoj vladi da "treba da preduzme korake kako bi se očuvala urednička sloboda" javnog servisa Radio Televizije Crne Gore (RTCG) "ili će se smanjiti njen demokratski kredibilitet".

"Zabrinuti smo da je Skupština ugrozila uredničku nezavisnost javnog servisa promjenama u upravljačkom Savjetu RTCG-a, akcijom koja nosi izgled političke motivacije da se ograniči sloboda medija. Vlada hitno treba da preduzme korake da potcrta uredničku slobodu RTCG ili će se Vladin demokratski kredibilitet smanjiti, što bi bio korak unazad na evroatlantskom putu Crne Gore", kazao Hojt Brajan Ji.

On je upozorio i da bi javnost Crne Gore mogla da izgubi povjerenje u javni servis čija je dužnost da građanima obezbijedi nezavisno i objektivno izvještavanje.

Promjene u Savjetu RTCG-a su po ocjeni djela javnosti instruisane od strane vladajuće Demokratske partije socijalista, s ciljem da ta partija u susret predsjedničkim i lokalnim izborima preuzme kontrolu nad javnim servisom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana