Ступила на снагу забрана увоза возила Еуро 4 норме

N1
Ступила на снагу забрана увоза возила Еуро 4 норме

Сарајево - Мање од четири одсто грађана Босне и Херцеговине вози аутомобил млађи од десет година, док је број регистрованих возила са годиштем испод 1991. године, знатно већи.

Око 180.000 аутомобила старије је од 30 година. Увоз половњака из Европске уније биљежи рекорде, али од почетка јуна ствари би могле да се промијене. На снагу је ступила одлука Савјета министара којом је Босна и Херцеговина забранила увоз половних аутомобила старије генерације мотора.

Еуро 5 мотор, минимум је стандард који се уназад три дана може оцаринити унутар граница Босне и Херцеговине. Како се возила са тим мотором производе од 2009. године, то фактички значи да ће се увозити возила млађа од 10 година.

“Кад неко увози возило у БИХ, он то пријављује на граничном прелазу, добија провозну царинску пријаву на рок од 10 дана и у том року мора отићи у овлаштени технички сервис да изврши хомологацију. Када се добије увјерење од овлаштеног техничког сервиса да возило задовољава минималне прописане стандарде, тада се долази у царинску испоставу, гдје се завршава процедура царињења, плаћају се увозне даџбине и у надлежном МУП-у регистрација”, појаснио је Ратко Ковачевић, портпарол Управе за индиректно опорезивање.

Одлуку којом се онемогућава увоз аутомобила са Еуро 4 мотором, искористили су трговци у првих 5 мјесеци ове године.

Увезено је рекордних 38.661 аутомобил, вриједности 412 милиона КМ, док је држава на основу дажбина зарадила чак 88 милиона.

Статистика је ипак поражавајућа, јер је скоро 96 одсто аутомобила у земљи старије од 10 година. Највише, 25 одсто од укупног броја регистрованих, односно тачно 259.553 аутомобила које саобраћају по бх. путевима су са Еуро 4 мотором, који се од 1. јуна више не може увозити.

Смањење загађења ваздуха главни је разлог стопирања увоза старијих аутомобила. Али, та одлука неће промијенити чињеницу да се бх. друмовима возе четвероточкаши са моторима Еуро 3, 2 или 1, стари и до 40 година.

За екологе алармантно је повећање моторних возила, 2018. године регистровано их је 1.064.130.

Тихомир Дакић из Центра за животну средину Бањалука на УН-ов дан бицикла поручује:

“У БиХ ћемо наћи градове који имају добар ваздух, а имамо градове који се сваке године од јесени до после зиме гуше у смогу. Наше урбане средине су претрпане. Данас је УН-ов дан бицикла, не само на овај дан него уопште људи требају размишљати колико користе моторно возило преко дана.”

Умјесто на четири, вожња на два точка је, поручује Дакић, здравија и јефтинија.

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана