Нулта толеранција према насиљу у породици

Срна
Нулта толеранција према насиљу у породици

Јахорина - Влада Републике Српске има нулту толеранцију према насиљу у породици и законским рјешењем и дјеловањем њених институција показује да то није друштвено прихватљиво и да неће бити толерисано, рекла је министар породице, омладине и спорта Републике Српске Јасмина Давидовић.

Отварајући на Јахорини дводневну конференцију под називом "Зауставимо насиље заједно", она је вечерас истакла да Република Српска има адекватан Закон о заштити од насиља у породици чије су одредбе стоодстотно усклађене са Европском конвенцијом о сузбијању и спречавању у породици.


"Прије два мјесеца у Народној скупштини Републике Српске усвојена је измјена овог закона која је усклађена са новим Законом о прекршајима. Тим законским измјенама сада је за прекршај насиља у породици предвиђена и затворска казна до два мјесеца. Она је до сада била само новчана", истакла је Давидовићева.

Она је навела да је појам насиља у породици у Српској родно неутралан и да обухвата оба пола жртава и починилаца, али да се међу прикупљеним подацима субјеката заштите од насиља у породици може потврдити да су као починиоци перманентно евидентирани мушкарци – у просјеку 90 одсто, а као жртве најчешће жене, што потврђује родно заснован карактер насиља у породици.

Она је истакла добар однос са невладиним организацијама у оквиру којих дјелују три сигурне куће које могу да приме укупно 55 жртава.

"У 2014. години у сигурне куће укупно је смјештено 78 жртава насиља, и то 36 жена и 42 дјеце, који су боравили укупно 6.124 дана и за то су издвојена средства од 232.000 КМ. У првих шест мјесеци ове године у сигурне куће смјештено је 28 жртава које су у њима боравиле 2.138 дана и за то је издвојено 83.105 КМ", рекла је Давидовићева.

Према њеним ријечима, циљ ове конференције, којој присуствују представници домова здравља из Републике Српске, јесте унапређење и јачање капацитета здравствених установа за пружање помоћи и подршке жртвама насиља у породици и унапређење система евидентирања и извјештаваља запослених у домовима здравља о насиљу у породици.

"У наредном периоду неопходно је да да све здравствене установе доставе податке ради унапређења мјера и политика у овој области с циљем ефикасне заштите жртава насиља у породици", нагласила је Давидовићева.

Министар здравља и социјалне заштите Републике Српске Драган Богданић рекао је да је здравствени систем значајан сегмент друштва који је одговоран за спречавање насиља у породици и ублажавања посљедица које он изазове.

"Веома је важно да се на вријеме почне радити и са жртвом и са насилником како би у будућниости насиља у породици било мање, иако га, највјероватније, никада не можемо искоријенити", истакао је Богданић.

Предсједник Савјета за сузбијање насиља у породици и породичној заједници Републике Српске Иванка Марковић истиче да, када је ријеч о насиљу у породици, ситуација у Републици Српској није алармантна, али да је забрињавајућа и да је слична као у земљама окружења, Европи, па и свијету.

Напомињући да је едукација попут ове на Јахорини неопходна, она појашњава да ефикасна помоћ жртвама не подразумијева само изрицање одговарајућих санкција већ и ширу друштвену активност.

"Неопходно је урадити превентивне мјере које утичу на смањење обима насиља у породици", рекла је Марковићева.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана