Krsna slava i potkivanje jaja kandidati za UNESKO

Dragana Orlović
Krsna slava i potkivanje jaja kandidati za UNESKO

Banjaluka - Krsna slava, košenje u Kupresu, Nevesinjska olimpijada, skokovi sa Starog mosta u Mostaru, mrkonjićki kovači, branje trave ive na Ozrenu, izvođenje sevdalinke, ali i potkivanje jaja uvršteni su u najnoviju preliminarnu listu nematerijalne baštine BiH za zaštitu UNESKO-a.

Narodni običaji, kulturna i duhovna tradicija, kao i prirodna bogatstva oduvijek su najljepši dio svake zemlje koja po njima bude i poznata pa tako i BiH, koja trenutno ima 18 kandidata na preliminarnoj listi za koje smatra da treba da budu zaštićeni kao svjetska baština.

U Ministarstvu civilnih poslova BiH kažu da su ovu listu pravili eksperti iz nadležnih entitetskih ministarstava i da je ona i dalje otvorena za dopune.

- Da bi neki element bio nominovan prema UNESKO-u preduslov je da se nalazi na ovoj preliminarnoj listi - ističu u ministarstvu.

Podsjećaju da je zmijanjski vez, kao prvi element iz BiH, na reprezentativnu listu nematerijalne baštine čovječanstva upisan 2014. godine. Zatim je, kako navode, predata i nominacija za upis konjičkog drvorezbarstva. Očekuju da bi ove godine na dnevnom redu Komiteta za nematerijalnu baštinu UNESKO-a trebalo da bude nominacija upravo konjičkog drvorezbarstva, a dogodine branje trave ive na Ozrenu.

Dodaju i da je krajem prošle godine Državna komisija za saradnju BiH sa UNESKO-om razmatrala i inicijativu za upis sevdalinke na ovu reprezentativnu listu i podržala je uz preporuku da nadležno entitetsko ministarstvo formira ekspertski tim koji će raditi na pripremi nominacije.

- Takođe, sada se priprema nominacija Nevesinjske olimpijade - ističu u ministarstvu.

Šef Kancelarije UNESKO-a u BiH Siniša Šešum rekao je da BiH koristi svaku priliku da promoviše svoju materijalnu i nematerijalnu kulturnu baštinu.

- Pripremaju se nove nominacije i idućih pet godina će eksperti iz BiH aktivno raditi na izradi nominacijskih dosijea - kazao je Šešum.

Direktor Turističke organizacije RS Nada Jovanović kaže da i stećci u RS i BiH treba da budu uvršteni na ovu listu.

- Želimo i da napravimo dva turistička puta kroz kulturno-istorijsku baštinu iz rimskog perioda. Jedan je put soli koji vodi kroz sjeverozapadni dio RS pored rijeke Save, a drugi je put srebra od Srebrenice do Dubrovnika. Na toj ruti najvažniji je spomenik kulture u Skelanima, koje su svjetski mediji nazvali "Pompeji na Drini" - kazala je ona.

Jovanovićeva kaže da, pored kulturnog nasljeđa, RS ima bogato i prirodno nasljeđe.

- Tu su parkovi prirode, prašume i rijeke - naglasila je i dodala da sve što se nađe na UNESKO-ovoj listi postaje prepoznatljivo širom svijeta i pravi mamac za turiste.

Viši kustos etnolog u Muzeju umjetnosti u Trebinju i predstavnik RS za nematerijalno nasljeđe Božana Đuzelović istakla je da postavljanjem zmijanjskog veza na UNESKO-ovu listu on ponovo živi u pravom smislu te riječi.

- Sve više je zainteresovanih, prvenstveno žena i udruženja koja se bave zaštitom naše tradicije i koji žele da prave motive zmijanjskog veza - kaže ona i podsjeća da je poznata glumica Monika Beluči kao autentičnu uspomenu iz Republike Srpske i BiH ponijela upravo zmijanjski vez.

Preliminarna lista nematerijalne baštine u BiH

 1. Konjičko drvorezbarstvo

2. Potkivanje jaja u Kruševu

3. Umijeće izrade čipke-kera

4. Hodočašće na Ajvatovicu, Prusac

5. Hodočašće sv. Ivi, Podmiličje

6. Izrada grnčarije u Liješevu

7. Običaj košenja u Kupresu

8. Ganga - polifoni oblik ruralne tradicije

9. Umijeće izvođenja sevdalinke

10. Umijeće gradnje i sviranja na karaduzenu

11. Polifoni oblik pjevanja "u tri" u Usori

  12. Skokovi sa Starog mosta u Mostaru

  13. Krsna slava

14. Paljenja žežnice

15. Nevesinjska olimpijada

16. Mrkonjićki kovači

 17. Osaćanski jezik

 18. Branje trave ive na Ozrenu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana