Jeftiniji lijekovi u apotekama od 15. juna

Danijela Stokanić
Jeftiniji lijekovi u apotekama od 15. juna

Banjaluka - Sve apoteke u Republici Srpskoj od 15. juna dužne su da poštuju novi cjenovnik kojim će cijena pojedinih lijekova biti znatno niža, ali bi istovremeno pojedini citostatici mogli višestruko da poskupe.

Riječ je o cjenovniku koji je juče objavio Fond zdravstvenog osiguranja RS i koji je usklađenim sa novim Pravilnikom o načinu kontrole cijena, načinu oblikovanja cijena lijekova i načinu izvještavanja o cijenama lijekova u BiH.

Kako su naveli u Fondu, ovaj cjenovnik stupa na snagu 15. juna, nakon čega bi troškovi za medikamente koje finansira ova ustanova trebalo da budu ukupno niži za oko osam odsto.

U Fondu zdravstvenog osiguranja podsjećaju da su lijekovi sa njegove liste, zahvaljujući modelu referentnih cijena, i do sada bili jeftiniji u odnosu na druge liste lijekova u BiH.

- Već nekoliko godina cijene se konstantno smanjuju zahvaljujući tom modelu, koji podstiče konkurenciju među dobavljačima. Zbog toga su i efekti novog pravilnika u Srpskoj nešto manji od očekivanih - rekli su u Fondu.

Dodali su da, što se tiče citostatika i lijekova za specifična oboljenja, oni se nabavljaju putem tendera, gdje se već bira najniža cijena.

- Ukoliko bi se primjenjivao novi pravilnik u ovom slučaju,  došlo bi i do povećanja cijena većeg broja ovih lijekova, jer su znatno skuplji u regionu, odnosno uporednim zemljama -  istakli su u Fondu.

Naime, "dozvoljena" najviša cijena pojedinih citostatika, prema novom pravilniku, znatno je viša od dosadašnjih cijena.

- Međutim, to ne znači da će se sadašnja cijena ovih lijekova u RS značajnije mijenjati i povećavati, jer je riječ samo o dozvoljenom gornjem limitu - naglasili su u Fondu.

Fond je na osnovu potrošnje lijekova u šest mjeseci prošle godine napravio projekciju troškova, odnosno efekte novog pravilnika za idućih šest mjeseci.

Prema ovoj projekciji, na primjer, za lijekove sa liste A i B se očekuju manji troškovi za oko pet odsto u drugoj polovini  godine, odnosno za deset odsto na godišnjem nivou. Za insuline troškovi bi, kako su naveli u Fondu, trebalo da budu niži za oko 6,5 odsto za period od šest mjeseci.

U Agenciji za lijekove BiH ističu da kontrolu cijena lijekova koji se prodaju građanima vrši njihova farmaceutska inspekcija. Kada je riječ o cjenovniku koji je objavio Fond, istakli su da apoteke imaju rok do 15. juna da usklade cijene sa novim.

- Što se tiče maksimalnih veleprodajnih cijena lijekova koje smo objavila 19. maja, one su već na snazi, a uskoro će početi i kontrola. Prve korake smo već napravili - rekli su u Agenciji.

U većini apoteka u RS kažu da su spremni za novi cjenovnik. U jednoj banjalučkoj apoteci ističu da je i bilo vrijeme da se spuste veleprodajne cijene kako bi i oni mogli korigovati svoje.

- Sve češće u apoteku dolaze stanovnici koji, nakon što im kažemo cijene lijekova koje im je propisao ljekar, odustaju od kupovine jer su preskupi - rekla je radnica u jednoj od apoteka i dodala da je najgore to što će pojeftinjenje najmanje osjetiti krajnji potrošači.

Primjeri sniženja cijena lijekova sa pozitivne liste:

Klopidogrel 75 mg (nakon akutnog infarkta miokarda i ugradnje stenta) sa 30,63 na 22,11 KM

- Tamsulozin (lijekovi za liječenje benigne hiperplazije prostate) sa 16,95 na 10,18 KM

- Fentanil flaster 100 mg (terapija bola (analgetici) kod onkoloških pacijenata) sa 164,60 na 71,25 KM

- Topiramat 100 mg (antiepileptici) sa 84,23 na 44,93 KM

- Levetiracetam 1.000 mg (antiepileptici) sa 156,66 na 94,07 KM

- Tiotropijum (respiratorna oboljenja) sa 78,39 na 62,83 KM

Primjeri povećanja cijena u odnosu na stare cijene

Citostatici   stara cijena   nova cijena (u KM)

Ondansetron 4 mg     0,47775             4,27

Fludarabin 150 mg         21                      186

5- FU 500 mg                5,11                        75,88

Gemcitabin 200 mg   8,77                                  101

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana