Годишње око 60 захтјева за утврђивање очинства

Срна
Годишње око 60 захтјева за утврђивање очинства

Бањалука - На адресу Завода за судску медицину Републике Српске годишње у просјеку стигне око 60 захтјева за утврђивање очинства, а сваки трећи или четврти тестирани мушкарац није отац дјетета, рекао је Срни шеф ДНК лабораторије овог завода Зоран Обрадовић.

"Око 23 одсто су негативна очинства, односно подносилац захтјева није отац дјетета. То је проценат који се уклапа у европске, али и свјетске просјеке. Дакле, сваки трећи или четврти тестирани мушкарац није отац дјетета", навео је Обрадовић.

Обрадовић је нагласио да је важно истаћи ријеч "тестирани", јер се у јавности често оваква изјава протумачи погрешно.

"Дешавало се да имамо бомбастичне наслове у медијима да сваки трећи или четврти Србин није отац дјетета, а подаци се односе на тестиране мушкарце", рекао је Обрадовић.

Према његовим ријечима, трећина случајева су захтјеви по налогу суда, углавном жена које доказују очинство, а двије трећине по приватном захтјеву који покрећу мушкарци.

Обрадовић је подсјетио да за подношење овог захтјева не треба сагласност мајке, ако је мушки родитељ уписан у матичну књигу рођених као отац дјетета.

"Закон о породичним односима прописује да отац који сумња да дијете није његово може поднијети суду захтјев за утврђивање очинства до навршене прве године дјетета, али да има могућност то учинити и касније, у случају добијања информација које указују да има основану сумњу", појаснио је он.

Обрадовић је рекао да у Завод не стижу само захтјеви за утврђивање очинства из Републике Српске и БиХ, већ и из сусједних држава Србије и Хрватске.

Он је навео да у цијелој Европској унији постоји могућност приватне ДНК анализе, осим у Француској, гдје је обавезан судски налог.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

Рођено 29 беба
Рођено 29 беба
© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана