Емитери ће бити власници опреме за дигитализацију

Жељка Домазет
Емитери ће бити власници опреме за дигитализацију

Сарајево - Министарство транспорта и комуникација БиХ припремило је приједлог одлуке који ће бити упућен на усвајање Савјету министара БиХ, а предвиђено је да власници набављене опреме за дигитализацију буду јавни емитери.

Шеф Кабинета министра транспорта и комуникација Славка Матановића, Вања Филиповић, истакао је да прије одлуке Савјета министара мишљење треба да дају и Министарство финансија и трезора, Канцеларија за законодавство и Правобранилаштво БиХ.

- Одлуком је предвиђено да су емитери власници опреме, али да сва три јавна емитера као јавни систем омогуће јавно емитовање на цијелој територији БиХ. Опрема ће бити коришћена искључиво за потребе дигитализације. Тиме се удовољава захтјевима РТРС-а да опрема буде предата у власништво емитера и они су задужени за одржавање и управљање том опремом - рекао је Филиповић.

Додао је да ће Министарство транспорта и комуникација након одлуке Савјета министара бити задужено да склопи уговор са сва три јавна емитера о преузимању опреме, њеном коришћењу, одржавању и узајамним односима и обавезама.

- Након тога ће се кренути у другу фазу дигитализације. Ако временски услови буду дозвољавали, РТРС ће у року од 60 дана инсталирати преузету опрему. Овим ће процес дигитализације у БиХ коначно бити откочен - рекао је Филиповић.

БиХ је до 17. јуна требало да пређе са аналогног на дигитални систем емитовања, али једина у Европи није испоштовала тај рок. Главни проблем због којег је дошло до застоја је што опрема која је предвиђена за технички дио пројекта дигитализације није у цјелости монтирана. Опрема је инсталирана на подручју ФБиХ, док РТРС није преузео свој дио, јер није било утврђено чије је власништво, нити су бројна друга питања регулисана законом.

Упозорење

Регулаторна агенција за комуникације (РАК) упутила је свим телевизијским станицама допис у којем наводи да за сада неће прекинути емитовање аналогног сигнала, али да не може утицати на чињеницу да ће до тога кад-тад доћи, јер се очекују такви захтјеви из Србије, Хрватске и Мађарске, с обзиром на то да сигнал из БиХ у тим земљама омета емитовање програма. За сада је на захтјев Србије угашен један предајник, због чега је без сигнала БХТ-а остало неколико општина на истоку РС.

Предности дигитализације

- Висок квалитет слике и звука

- Већи избор програмских садржаја

- Нови сервиси за грађане са посебним потребама

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана