Domaći proizvodi krče put ka SAD

Željka Kokot
Domaći proizvodi krče put ka SAD

Banjaluka - Preduzeća iz BiH na najbolji način su iskoristila mogućnost bescarinskog izvoza određenih proizvoda u SAD iako se suočavaju sa problemom visokih transportnih troškova i nedovoljno velikog obima proizvodnje.

BiH se od avgusta 2013. godine nalazi na listi zemalja kojima su dodijeljene povlastice bescarinskog izvoza proizvoda u SAD. Produženjem roka važenja povlastica do kraja 2017. godine biće obuhvaćen veći broj proizvoda nego ranije. Riječ je o proizvodima iz sektora u kojima BiH ima zapažene izvozne rezultate i potencijale za razvoj što je dobar temelj za izvoznu ekspanziju na američko tržište.

Podaci Spoljnotrgovinske komore BiH pokazuju da je u prvih deset mjeseci u SAD izvezena roba vrijedna 53,23 miliona KM što je za 21,11 miliona više u odnosu na isti prošlogodišnji period. Privredna komora RS organizovala je niz seminara kako bi privrednike upoznali sa mogućnostima plasmana na američko tržište, a nedavno je RS posjetila i delegacija Srpskog instituta iz Vašingtona koja bi trebalo da bude spona između naših i američkih kompanija.

- Najveće prepreke za ekspanziju izvoza na američko tržište su veliki transportni troškovi i nedovoljno velike količine proizvoda kojim naše firme raspolažu, ali je najvažnije da izvoz, ipak, raste - kaže portparol Privredne komore RS Vladimir Blagojević.

Kao rješenje navodi ukrupnjavanje proizvodnje i povezivanje firmi.

- Organizovan nastup grupe proizvođača je šansa za naše privrednike koji bi objedinili manje pošiljke u jednu veliku i na taj način podijelili velike troškove - smatra Blagojević.

Lista roba sa povlašćenim tretmanom je duga, a izdvajaju se prehrambeni proizvodi, piće i duvan, proizvodi životinjskog porijekla, voće i povrće, mineralni i hemijski proizvodi, plastika i guma, drvo i proizvodi od drveta i papira, tekstil i tekstilni proizvodi te automobilski dijelovi i transportna oprema.

Među preduzećima koja su prisutna na američkom tržištu je i trebinjska firma "Anđelić". Njen vlasnik Radovan Anđelić kaže da je organska proizvodnja eteričnih ulja uz posjedovanje sertifikate koji potvrđuju kvalitet veoma isplativa i da bi uz podršku države to mogla biti perspektivna privredna grana.

- Sva naša proizvodnja namijenjena je izvozu u Francusku, Njemačku, Veliku Britaniju i SAD - kaže Anđelić i dodaje da se radi o veoma skupim proizvodima.

Razmjena sa SAD u najvažnijim oblastima u prvih deset mjeseci 2015. (miliona KM)

IZVOZ

Bombe, granate, torpeda                                     16,67

Namještaj, posteljina, madraci                          9,95

Neorganski hemijski proizvodi                         4,48

Eksploziv, šibice, protietički proizvodi    3,53

Obuća i dijelovi obuće                       3,20    

Eterična ulja, parfemski proizvodi                  2,31

UVOZ

Mineralna ulja i goriva                                        142,06

Nuklearni reaktori, kotlovi i mašine                 13,32

Električne mašine, oprema i njihovi dijelovi       5,51

Vozila, osim željezničkih i tramvajskih                 4,45

Masnoća i ulja biljnog i životinjskog porijekla    4,27

Optički, fotografski i mjerni instrumenti          1,90

Razmjena sa SAD u prvih deset mjeseci  (miliona KM)

                     IZVOZ                           UVOZ

2015.              53,23                              187,21

2014.              32,12                              250,16

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana