Mnogi misle da je ovaj začin zdrav, stručnjaci tvrde da je riječ o obmani

Srna
Foto: Ilustracija

Različiti podaci o količinama koji se navode na pakovanjima nemaju uporište u onome što se nalazi u proizvodu

Celerova so sve se češće nalazi u dijetama kao važan sastojak, nazivaju je „zamjenom za so“, iako je, u suštini i dalje so – samo malo ukusnija od obične.

Istina, listovi, koren i sjeme celera bogati su etarskim uljima i sama biljka ima mnogo dobrih svojstava, ali na ovaj način usitnjena i upakovana u kutijicu ili kesicu od stotinak grama u kojoj polovinu čini kuhinjska ili morska jodirana so, i nije najzdravija stvar na svijetu, prenosi Alo.

Sam celer ima pomalo slankast ukus zbog svog mineralnog sastava i kao takav može jelu da da određenu slanu notu i bez soljenja, ali na pakovanjima koja mogu da se pronađu u Srbiji na poleđini jasno piše – 40 procenata korijen celera, 60 procenata morska so.

Na ovu obmanu upozorila je i načelnica Jedinice za unapređenje ishrane Gradskog zavoda za javno Zdravlje Beograd Vesna Pantić Palibrk. Kako navodi, preko podataka na deklaraciji proizvođač želi da obezbjedi svoje korisnike, i na žalost, nerijetko su ti podaci zbunjujući i obmanjujući.

„Različiti podaci o količinama koji se navode na pakovanjima nemaju uporište u onome što se nalazi u proizvodu“, istakla je Palibrk.

Upravo je ona kao primjer obmane navela proizvod na tržištu sa nazivom „celerova so“.

„Njemu se pripisuju čarobna svojstva u lečenju raznih tegoba, a sastojci tog proizvoda su samo sušeni celer i jodirana so“, rekla je ona.

Proizvođači i pojedini nutricionisti tvrde i da ova so blagotvorno djeluje na kičmene pršljenove i da ublažava stomačne tegobe i kašalj.








 

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana