Restoran u Novom Sadu naplaćuje korišćenje noža i viljuške

Telegraf
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Telegraf

NOVI SAD - Na računu jednog novosadskog restorana, pored hrane i pića, gostima se pojavila i stavka „prilog za pribor i postavljanje jela“ od 120 dinara. Taj dodatak, kako piše u meniju, pokriva pribor, hljeb ili troškove postavljanja stola.

- Kada naručiš jelo, podrazumijeva se da dobiješ nož, viljušku i tanjir, a ne da ih platiš posebno - komentarišu nezadovoljni gosti.

U posljednje vrijeme sve više restorana u Srbiji uvodi ovu praksu, pravdajući je pokrivanjem dijela troškova servisa. Međutim, posjetioci su revoltirani, jer smatraju da je u redu platiti dodatni prilog ili hljeb koji sami naruče, ali ne i pribor.

- To je kao da naplaćuju disanje u restoranu - jedan je od komentara na društvenim mrežama.

Posebno iritira to što gosti nemaju mogućnost izbora - prilog se automatski dodaje na račun, bez obzira na to da li koriste hljeb ili ne. Tako ga mnogi doživljavaju kao obaveznu taksu, a ne kao uslugu.

Slična praksa postoji u mnogim evropskim zemljama. U Italiji gotovo svaki restoran ima „coperto“ ili „pane e coperto“, od jednog do pet evra po osobi (od 120 do 600 dinara po osobi), ali gosti unaprijed znaju da je ta stavka obavezna. U Španiji, Portugalu i Grčkoj često se na sto donesu hljeb ili masline koje gost može odbiti, pa se ne naplaćuju. Ključna razlika je u transparentnosti i pravu na izbor.

Zagovornici uvođenja naplate u Srbiji tvrde da je to pošten način da se pokriju troškovi servisa, pranja pribora i hljeba. Kritičari, međutim, podsjećaju da su to osnovni elementi ugostiteljstva i da bi trebalo da budu uračunati u cijenu hrane i pića.

- Plaćati pribor posebno isto je kao da vam naplate čašu iz koje pijete piće koje ste već naručili - zaključuju nezadovoljni gosti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.