Šta je sve nametnuo Šmit

GS
Šta je sve nametnuo Šmit

SARAJEVO - OHR je saopštio da je Kristijan Šmit „nakon brojnih konsultacija sa međunarodnim partnerima, domaćim institucijama, političkim predstavnicima i nevladinim organizacijama, donio paket mjera za poboljšanje integriteta izbornog procesa u BiH“ te da ovaj paket pokriva veliki broj oblasti.

-Imajući u vidu obim ovog paketa, ali i kratko vrijeme prije sljedećih izbora, predviđeno je da se ove mjere uvode postepeno na odabranim pilot-područjima na Opštinskim izborima 2024., kako bi se testirala i omogućila široka primjena za Opšte izbore 2026 – kažu u OHR-u.

U najkraćem, ove izmjene Izbornog zakona koje je nametnuo Šmit, kako navode u OHR-u, odnose na sljedeće oblasti:

-Poboljšanje integriteta i nadzora pri glasanju i prebrojavanju glasova, uključujući i veću sigurnost pri rukovanju izbornim materijalima prije i nakon glasanja te profesionalizaciju biračkih odbora.

-Veća transparentnost pri registraciji birača, pogotovo kada su u pitanju lica koja glasaju u odsustvu i izbjeglice, ali i provjere ispravnosti registra birača.

-Transparentnije i sigurnije odvijanje izbora od početka do kraja, što podrazumijeva, između ostalog, i elektronsku identifikaciju birača, video-nadzor, kao i elektronsko prebrojavanje glasova.

-Jasnije zaštite ljudskih i građanskih prava prije, za vrijeme i poslije izbora, uključujući i preciznije procedure za rješavanje žalbi i sankcionisanje te poboljšanje rodne ravnopravnosti.

-Sprečavanje manipulacije birača, između ostalog i strožim mjerama protiv prijevremene političke promocije i lažnih vijesti, uz veću transparentnost kada je u pitanju finansiranje kampanja i medija.

-Neometano provođenje izbora sa pravovremenim osiguranjem sredstava za provođenje izbora i boljim definisanjem ovlasti, integriteta i nezavisnosti Centralne izborne komisije.

Detalji mjera koje je nametnuo Šmit se mogu naći na veb stranici OHR-a

Šmitova pojašnjenja

Izmjene, koje, kako kaže Šmit, podrazumijevaju da Centralna izborna komisija BiH imenuje predsjednike biračkih odbora, uvođenje skenera i videonadzora, a sve s ciljem transparentnijih izbora.

– Pričamo o skenerima za birače kako bi osigurali da ljudi koji su registrovani imaju pravo da glasaju, da osiguramo identifikaciju birača i da birač jednom glasa – naveo je na konferenciji za novinare Šmit,koji u Republici Srpskoj nije priznat kao visoki predstavnik.

Precizirao je da je u pitanju pilot projekat i da se ova tehnologija neće koristiti na svim biralištima nego na ograničenom broju.

– Biće papirni listić za birača koji će zaokružiti svoj izbor i ti listići će biti skenirani elektronski. Biće prebrojani tako da ćemo onemogućiti bilo kakvu promjenu i mijenjanje listića ili da “izađu” iz kutije s drugačijim rezultatom – objasnio je Šmit.

Rekao je kako postoje i određeni uslovi za sankcionisanje.

– Vidjećete da postoji komplet pravila za izbornu kampanju. Ja sam u tom smislu odlučio nakon mnogo razgovora da moramo krenuti s tehničkim izmjenama i da moramo uspostaviti saradnju s drugim organima vlasti, kako bi se pobrinuli da se te promjene provedu – naveo je on.

Šmit je kazao da je bitno sprovesti izmjene na vrijeme, jer je ostalo svega šest mjeseci do izbora.

– Nakon decembra, kada smo razgovarali o tim pitanjima u BiH, ja sam izdao nalog organima u BiH da ispune taj cilj. Rekao sam im da rade na ovim pitanjima. Tada je bilo različitih interpretacija koliko sam im vremena dao. Moja namjera je bila da podržim lokalne organe vlasti. To nije urađeno i moram u ovom trenutku reći da je postojalo dosta dobre volje među političkim strankama. Meni je žao što ja to moram uraditi, jer moj stav je da su domaća rješenja najbolja rješenja – tvrdi Šmit.

Kako je rekao, Parlament će imati rok od tri sedmice da donese neke promjene ako političari misle da treba. Izmjene i dopune, objasnio je, mogu biti predmet novih izmjena u Parlamentu, koji može poboljšati zakon ako smatra da postoji potreba za tim.

– Znam da će biti kritika, ne samo od Dodika. On je u pravu, to treba da urade domaći organi, ali ako to oni ne urade, onda neko mora. Ovo nije Šmitov zakon, nego zakon birača u Bosni i Hercegovini – zaključio je Šmit.

Postoji i drugi dio odluke koji, između ostalog, ostavlja mogućnost domaćim političarima u roku tri sedmice da poboljšaju ili izmjene Šmitovu odluku, prenosi Srpskainfo.

Pročitajte još:

Šmit nametnuo tehničke izmjene Izbornog zakona BiH!

Prve reakcije iz Srpske na Šmitovo nametanje

Cvijanović: Kad napravimo korak naprijed, Šmit nas vrati tri unazad

Šmit poručio: Dodik je u pravu

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana