Miloš Jovanović, predsjednik DSS-a i lider koalicije “NADA”: Sasvim prirodno skretanje udesno

Vedrana Kulaga Simić
Miloš Jovanović, predsjednik DSS-a i lider koalicije “NADA”: Sasvim prirodno skretanje udesno

Pomeranje političkog klatna udesno je dobra promena, a to je i u skladu sa onim što jeste srpski narod. Građani ove zemlje koji su mnogo zdraviji i mnogo manje podeljeni od političkih elita.

Rekao je to za “Glas Srpske” predsjednik Demokratske stranke Srbije (DSS) Miloš Jovanović koji je na izborima, kao kandidat koalicije “NADA”, trku za predsjednika te države završio na trećem mjestu, ali je grupacija koju predvodi uspjela da obezbijedi pozicije u republičkom parlamentu te u Skupštini grada Beograda. Kaže da nije nezadovoljan rezultatima, a naglašava da je za njih Srpska prioritet nacionalne politike.

- Previše ozbiljno se bavimo politikom, izbegavamo sve ono što liči na performans tako da rezultati, u svakom slučaju, nisu nezadovoljavajući - istakao je Jovanović.

GLAS: Nakon prvih preliminarnih rezultata, mnogi su ukazali da je vidljivo izvjesno jačanje desnih opcija. Uz koaliciju “NADA”, pozicije u Narodnoj skupštini će imati Dveri i Zavetnici. Šta je dovelo do toga?

JOVANOVIĆ: Građani instiktivno osećaju šta je srpski nacionalni interes, šta se mora braniti i kakav je naš odnos prema krizama, kao što je sada ukrajinska. Tu je položaj i Republike Srpske, srpskog naroda u Crnoj Gori, a narod ima ta pravilna osećanja, razmišljanja. Tako da je to, kako kažemo, pomeranje klatna samo jedna normalnost i svakako dobra stvar. Rekao bih i logična, ali i prirodna. S druge strane, bez negativnog stava o drugima, jedina ozbiljna i istinska opcija kada je reč o desnici jeste “NADA” zbog ozbiljnosti ljudi, ideja. Što su delimično pokazali i rezultati.

GLAS: Kako vidite rasplet situacije u postizbornoj Srbiji. Koji su za mogući, a koji nemogući savezi u Skupštini?

JOVANOVIĆ: Postoji deo opozicije koji je potpuno proevropski, prozapadno orijentisan i koji o najvažnijim nacionalnim pitanjima ima potpuno oprečne stavove od naših, i sa njima nikada, nikakav savez na republičkom nivou neće biti moguć. S druge strane je vlast, sa kojom smo saglasni o nekim pitanjima, ali koja ima neku tehnologiju vladanja koja je prosto nesnosna i s kojom je veoma teško graditi neke partnerske odnose za dobrobit Srbije, tako da nam je sada najprirodnija pozicija opozicije.

GLAS: Ranije ste rekli da nije ideja da budete vječna opozicija, ali ni vlast po svaku cijenu.

JOVANOVIĆ: Tako je, ali to je jedna čudna pozicija. Očigledno treba vode još da protekne, da se situacija promeni. Možda bi to partnerstvo sa vladajućom koalicijom ili strankom moglo biti zamislivo, ali u bitno izmenjenim okolnostima. Ono što bi mi tražili za učešće u Vladi nisam siguran da bi mogli da ispune.

GLAS: O čemu je riječ?

JOVANOVIĆ: Borba protiv korupcije, decentralizacija, ispitivanje porekla imovine i tako dalje. Možemo biti saglasni u vezi Srpske, Crne Gore, Srebrenice da nije genocid. U nekim kriznim situacijama to može biti dobro, ali u suprotnom ako nismo u takvoj situaciji, onda ta pitanja, koliko god bili saglasni o njima, ne mogu da do kraja bace senku ili izbrišu krupne probleme koji se tiču odsustva pravne države.

GLAS: Često u izjavama pominjete Republiku Srpsku?

JOVANOVIĆ: Srpska je najsvetlija tekovina ratova devedesetih koji su nam nametnuti. Srbi nisu hteli rat i krvlju su platili tu slobodu preko Drine. Ta tekovina se mora braniti i štititi po svaku cenu. Poštujemo da je BiH priznata kao nezavisna država, ali je za nas važno da se poštuju izvorni Dejton i nadležnosti entiteta, da jačaju specijalne paralelne veza. Još ne vidim puno ekskurzija iz Banjaluke u Beograd, te obrnuto. Moramo mnogo ozbiljnije da se pozabavimo tim vezama jer su od suštinskog značaja.

Beograd

GLAS: Šta je sa Beogradom i tamošnjom budućom Skupštinom grada?

JOVANOVIĆ: Rekli smo da do nekih promena može i ne bi bilo loše da dođe, makar i sa proevropskim strankama koje nam ideološki nisu drage, ali u Beogradu se ne rešavaju krupna pitanja kao što je NATO, EU, Rusija. S tim što je matematika takva da mislim da od toga nema ništa. Beograd je podeljen grad, spreman sam da budem opoziciona strana, ali trebalo bi da sačekamo konačne rezultate jer ne znamo još da li vladajući imaju tu prednost za jedan ili dva mandata ili je rezultat 55 prema 55.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana