Savjet ministara: Komisija za NATO integracijski proces postala Komisija za saradnju, nema odluka bez konsenzusa

GS
Savjet ministara: Komisija za NATO integracijski proces postala Komisija za saradnju, nema odluka bez konsenzusa

SARAJEVO- Savjet ministara BiH usvojio je danas odluku o promjeni naziva Komisije za NATO integracijski proces BiH u Komisija za saradnju BiH sa NATO te Program reformi koji će biti proslijeđen u Brisel, izjavila je ministar inostranih poslova BiH Bisera Turković.

Turković je istakla da su svi ministri na današnjoj sjednici glasali za ove dvije odluke.

- Mislim da je to značajno s obzirom da je bilo još 50-ak drugih odluka koje su obrađene ili ostavljene za sljedeću sjednicu Savjeta ministara - izjavila je Turkovićeva na konferenciji za novinare.
Srna je prenijela da su na sjednici usvojeni amandmani predsjedavajućeg Savjeta ministara Zorana Tegeltije u vezi sa nazivom ove komisije.

Prvi se odnosi na naziv komisije, dok se u amandmanu dva navodi da umjesto riječi "kao i u vezi sa prijemom u punopravno članstvo NATO saveza" treba da stoje riječi "kao i realizacije obaveza iz dokumenta Program reformi BiH".

Takođe, prema amnadmanu predsjedavajućeg Savjeta ministara u članu 3 stav 1, tačka C treba da stoji "Organizuje i rukovodi izradom godišnjih dokumenata Programa reformi u okviru saradnje BiH i NATO-a".

Član 3, stav 1, tačka F se briše i umjesto njega stoje riječi sarađuje sa nadležinim autoritetima iz sjedišta NATO u Briselu i NATO štaba u Sarajevu u svrhu adekvatne realizacije obaveza.

Usvojen je Tegeltijin amandman prema kojem se riječi "NATO integracijski proces" brišu i umjesto njih treba da stoji "saradnja BiH i NATO", kao i da će Komisija u svom radu, po pravilu, nastojati da sve odluke i zaključke donosi konsenzusom.

- U slučaju da se konsezus ne postigne Komisija odlučuje većinom glasova pristunih članova, uz obavezu da su u tu većinu uključeni glasovi najmanje dva predstavnika svakog konstitutivnog naroda, od čega je jedan glas predsjedavajućeg ili zamjenika predsjedavajućeg ove komisije iz reda svakog od konstitutivnih naroda - navodi se u usvojenom amandmanu tri.

U slučaju da se odluka ili zaključak ne donese u roku od petnaest dana ni na taj način, u drugom krugu glasanja prilikom računanja većine propisane u stavu 2 ovog člana, potreban je glas predsjedavajućeg ili zamjenika predsjedavajuećeg ove komisije iz reda svakog od konstitutivnih naroda.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana