Dodik: Proces protiv Radončića i Dautbašića - politička farsa

Srna
Dodik: Proces protiv Radončića i Dautbašića - politička farsa

Trebinje - Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik ocijenio je kao pravosudnu političku farsu sudski proces protiv lidera Saveza za bolju budućnost /SBB/ Fahrudina Radončića i člana ove stranke Bakira Dautbašića.

Dodik procjenjuje da će se kada se sve završi ispostaviti Radončić i Dautbašić nisu krivi i to će se proslavljati kao konačna amnestija od bilo kakve odgovornosti za ono što im se sada pripisuje.

On je novinarima u Trebinju rekao da je riječ o scenariju da se Radončić provede kroz postupak na čijem će kraju biti proglašen nevinim, čime će biti oprana politička nomenklatura kod Bošnjaka.

Dodik je ponovio da je riječ o pravosudnoj političkoj farsi u kojoj se podiže optužnica za ugrožavanje pravosuđa, a zaobilaze sve one stvari o kojima je govoreno u javnosti, razna ubistva i ostalo.

"Tako se mogu predano prepustititi koncepciji koja je veoma poznata samo Republici Srpskoj, a koju zajedno sa ovim smutljivcima iz SDS-a problematizuju", rekao je Dodik.

Govoreći o Dautbašiću, Dodik je istakao da ge ne zna, da nikada nije bio s njim u kontaktu i da ga ne zanima.

"To samo govori koliko su politizovane institucije i kakvi su politički pokušaji da se različitim procesima nastoji ojačati uloga institucija koje su vanustavne i vandejtonske, kao što je Sud i Tužilaštvo BiH", istakao je Dodik.

On je dodao da Srbi nikada ne smiju prihvatiti Sud i Tužilaštvo u ovom obliku.

"Ono što sada vidimo jeste da se to nameće kao najvažniji organ u BiH. Njima je najvažnije da se vidi da tamo dolaze neki privrednici. Po njima, daj Bože i neki političari da skrušeno dolaze, povinuju se i saginju Sarajevu u smislu poruke - šta će očekivati običan čovjek od Trebinja do Novog Grada, nego da ulije strah od tog nekog Sarajeva", istakao je Dodik.

On je ponovio da Republika Srpska ostaje najbolji i najstabilniji dio, ne samo BiH, nego i u regionalnom smislu.

Dodik je istakao da ima i takvih kao što je bošnjački član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović koji pričaju loše o Republici Srpskoj, a u njoj ne žive, niti dolaze.

"Nemoguće je da neko ko živi u Sarajevu i ne vidi Republiku Srpsku, priča kako je ona loša, kako to čini Izetbegović. To je njegova mržnja", rekao je Dodik i naglasio da Srpska zna svoj put i da od tog puta neće odustati.

Predsjednik Srpske istakao je da je prva strateška orijentacija poštivanje Ustava BiH, kako je napisan, i Dejtonskog mirovnog sporazuma, ali da će, ukoliko to u dugom periodu ne bude moguće, Republika Srpska sigurno razmišljati o važnim pitanjima svog statusa.

"Međunarodna zajednica tada neće moći da ima tolike intervencije kao do sada. Mi u Srpskoj znamo šta radimo. Republika Srpska nikada neće biti potlačena od BiH i nikada neće biti beznačajan dio BiH", poručio je Dodik i dodao da Srpska teži da bude najjači dio u BiH.

Zaduženje ne ugrožava ekonomiju Srpske

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik smatra da Međunarodni monetarni fond /MMF/ treba zaobići u najširem mogućem krugu jer to nije isključivo finansijska, nego i politička organizacija, ali da je BiH prisiljena na tu vrstu priče.
Dodik je rekao da Republika Srpska u ovom trenutku nije zadužena po stopi koja ugrožava njenu ekonomiju, dodajući da su nesrećne zemlje koje imaju veze sa MMF-om.

"Nesrećne su one zemlje koje imaju MMF, ili su prisiljene da ga imaju. Nažalost, mi smo prisiljeni i natjerani na tu vrstu priče jer su čitavoj BiH isključeni pristupi finansijskom tržištu, osim ovog koga modelira MMF", rekao je Dodik novinarima u Trebinju.

Da MMF nije isključivo finansijska, nego i politička organizacija, kaže Dodik, najbolje se vidijelo kada je MMF u BiH, šest mjeseci prije izbora pretprošle godine, prekinuo već dogovorene aranžmane kako novac ne bi doveo do stabilnosti institucija.

Dodik je istakao da je novac koji Republika Srpska najčešće uzima za izmirivanje ranije stečenih obaveza, te da je Srpska sa stanovišta spoljnog zaduživanja veoma likvidna i da nema nijednog zaostalog feninga obaveza.

"Naša spoljna zaduženost u vezi sa domaći proizvodom je 26 odsto, i to je najniža stopa u regionu. Naša ukupna zaduženost je negdje oko 48 odsto sa tendencijom da bude oko 50 odsto kada se uključi domaći, takozvani unutrašnji dug", rekao je Dodik.

On je istakao da unutrašnji dug u ovoj godini prema strukturi iznosi - 70 miliona KM za isplatu stare devizne štrednje koju aktuelna vlast nije napravila, dodatnih 80 miliona KM za ratnu štetu, te 90 miliona KM za kredite koji su povučeni za ovaj prostor prije 1991. godine, a locirani su u Republici Srpskoj.

Dodik je rekao da je, kada se sve ovo sabere, 70 odsto duga koji se sada vraća stvoren ranije.

"Aktuelna vlast pokušava to pitanje da riješi", rekao je Dodik i dodao da je Republika Srpska veoma likvidna u pogledu rješavanja tih obaveza.

On je pojasnio da aranžman sa MMF-om, koji bi došao, nije u suštini precizno novo zaduženje, dodajući da zaduženje podrazumijeva vraćanje ranije preuzetih obaveza od MMF-a.

Dodik je istakao da je kao predsjednik ponosan što je Republika Srpska jedina u regionu, vraćajući svoje stare dugove, iz tekućih priliva servisirala više od 120 KM, što znači da se manje zadužila.

"Sve druge vlasti u regionu uzimaju više novca da bi platili stare dugove i ulaze u spiralu novog zaduženja. Republika Srpska je iz vlastitih sredstava prihoda koje ima u budžetu od 380 miliona servisirala 120 miliona, što govori da imamo tendenciju smanjenja ukupne zaduženosti", istakao je Dodik.

On je dodao da u ovom trenutku Republika Srpska nije zadužena po stopi koja ugrožava njenu ekonomiju, možda ponekad samo likvidnost.

"Mnogi ne razumije šta znači likvidnost. To je kada niste u mogućnosti da izmirite obaveze u toku dana, a one su dospjele", rekao je Dodik.

On je naglasio da struktura zaduženja govori da Republika Srpska redovno izmiruje sve svoje obaveze, da nije bez šanse, da može i ima unutrašnje rezerve i da može da obezbijedi svoju dugoročnu finansijsku stabilnost.

"Ako se ugrozi naša likvidnost, imamo mogućnost da kažemo da ćemo
ratnu štetu prolongirati, zamrznuti dvije godine i da je nećemo plaćati", rekao je Dodik i istakao da bi u tom slučaju Srpska odmah imala 100 miliona KM u budžetu.

On je naveo da Srpska nije za to opredijeljena, pa ide u aranžman sa MMF-om da izmiri sve svoje obaveze kako je to predviđeno, te da bi njen kredibilitet u pogledu isplata u kontinuitetu bio siguran.

Dodik je podsjetio da je u oblasti poljoprivrede na ime podsticaja uvedenih prije nekoliko godina neisplaćeno 35 miliona KM obaveza, napominjući da se radi na tome da se ovih dana ta suma prepolovi, kao i da se do proljećne sjetve isplati kompletan dug.

Srpska će povećati sposobnost policije

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik istakao je da će jedan od prioriteta kada je riječ o bezbjednosti u Republici Srpskoj biti podizanje akcione sposobnosti policije, navodeći da policija i Srpska neće oklijevati da se suprotstave bilo kakvim oblicima bezbjednosnog ugrožavanja.
Dodik je na konferenciji za novinare u Trebinju rekao da je jedan od prioriteta i nedavno doneseni zakon, prema kojem bi trebalo da se osnaži policija, ne u smislu represije, već preventive.

"Međunarodni faktor je svih prethodnih godina, od Dejtona do danas imao zadatak da uruši sposobnost naše bezbjednosne strukture. Stalni ataci na policiju, na Vojsku, na državnu službu bili su usmjereni ka tome. Oni nisu došli da sprovedu Dejtonski mirovni sporazum, nego da ga promijene i ojačaju centralizaciju BiH", rekao je Dodik i naglasio da se sada vidi koliko je bilo važno da policija ostane u ingerenciji Srpske.

Dodik je naglasio da su stranci nametnuli odredbu da policija Srpske može da ima samo jednu dugu cijev na deset policajaca.

"U ovoj godini svaki policajac će imati dugu cijev. Ove godine ćemo zaposliti novih 430 do 500 pripadnika policije. Starosna struktura u policiji je dramatično povećana i veoma je važno da imamo mlade ljude u policiji", rekao je Dodik.

Poslovanje "Elektroprivrede" uspješno i u teškim uslovima

Predsjednik Srpske Milorad Dodik istakao je danas da je "Elektroprivreda Republike Srpske" /ERS/ održala strukturu poslovanja i u teškim uslovima - samostalnim sredstvima sanirala je ugrožene objekte, nije odustajala ni od jednog razvojnog projekta koji je provodila, te je isplaćivala nekoliko desetina miliona maraka obaveza za solidarni fond.
"Zato se ERS mora posmatrati kao poslovni i ekonomski dragulj u Republici Srpskoj o kome moramo voditi računa", rekao je Dodik na konferenciji za novinare u Trebinju.

On je kao jedan od uspjeha u prethodnom periodu istakao i puštanje u sistem novoizgrađena Termoelektrane Stanari krajem prošle godine koja treba da poveća proizvodnju 28 odsto.

"To će i za četiri odsto povećati domaći proizvod, opitmistično, a najmanje dva i po do tri odsto bruto domaćeg proizvoda. Te stvari se ne čuju od nekih trivijalnih pitanja. Mi ćemo nastaviti da se bavimo važnim ekonomskim pitanjima", poručio je Dodik.

Dodik je naglasio da će morati da se pristupi smanjenju troškova u termoelektranama.

"Mi ćemo i jednoj i drugoj termoelektrani reći koji je to apspolutni iznos uštede koji moraju napraviti, uz korekciju cijena koja je vezana za tehnološke i druge aspekte. To će biti nekoliko desetina miliona maraka koje moraju da uštede", naveo je Dodik.
On je napomenuo da niko ne primjećuje da je cijena goriva na benzinskim pumpama sa tri KM pala na dvije KM i istakao da to znači da su neke vrste prilagođavanja isključivo vezane za termoelektrane.

Predsjednik Srpske rekao je da u Republici Srpskoj ne teče med i mlijeko, ali da ona ima svoju stabilnost i trend rasta i dosta je uradila na ekonomskom planu u gotovo nemogućim uslovima, s obzirom na to da je prošla godina bila izazovna i teška u kontinuitetu loših dešavanja na globalnom nivou.

Dodik je podsjetio da je gotovo čitav jedan budžet otišao na sanaciju štete od katastrofalnih poplava iz 2014. godine i istakao da je sanirana sva šteta, da je Republika Srpska u saradnji sa investitorima opremila ili obnovila porušene i devastirane komunale, saobraćajne, obrazovne ustanove na poplavljenim područjima.

"Republika Srpska bilježi rast bruto domaćeg proizvoda. Stopa je preliminarna u ovom trenutku i ona prelazi jedan i po odsto rasta, što govori da se krećemo uzlaznom linijom. To pokazuju i drugi makroekonomski pokazatelji - povećanje industrijske proizvodnje, povećanje broja zaposlenih i smanjenje broja nezaposlenih", naglasio je Dodik.

On je istakao da se u Republici Srpskoj od njenog postojanja bilježi najveća prosječna plata, i neto i bruto.

"Ne govorim da je to dramatično veliko, ali je najveće koje se dešavalo u Republici Srpskoj", naveo je Dodik.

On je dodao da je u odnosu na 2005. godinu prosječna penzija porasla skoro duplo, a da je bruto domaći proizvod veći za četiri puta nego iz perioda 2000. godine.

Dodik je naveo da je oko četiri odsto smanjen i broj nezaposlenih u odnosu na 2014. godinu, a i budžet Republike Srpske u prošloj godini ostvario je povećane prihode iz indirektnih i direktnih prihoda.

"Mi smo u januaru, u odnosu na taj mjesec prošle godine, imali povećanje prihoda u budžetu od jedan odsto, što znači dva i po miliona više prihoda", rekao je Dodik. /kraj/msv/vj/foto

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

Zemljotres u BiH!
Zemljotres u BiH!
© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana