Sjevernokorejski diplomata pobjegao od Kima na Zapad?

Glas Srpske
Sjevernokorejski diplomata pobjegao od Kima na Zapad?

Seul - Sjevernokorejski diplomata Jo Song Gil, koji je donedavno bio ambasador u Italiji, nestao je sa svojom suprugom, rekao je juče član južnokorejskog parlamenta. Pojedini listovi sa sjedištem u Seulu naveli su da je okrenuo leđa lideru Kim Jong Unu i zatražio azil na Zapadu.

- Gil je nestao zajedno sa svojom suprugom nakon što je napustio ambasadu početkom novembra - rekao je južnokorejski poslanik Kim Min Ki, pozivajući se na podatke dobijene od Nacionalne obavještajne službe, prenijele su agencije.

Južnokorejska obavještajna agencija iza zatvorenih vrata obavijestila je poslanike u Seulu da se Jo sakrio sa svojom suprugom u novembru, na precizirajući gdje.

Južnokorejski poslanik Kim nije rekao da li je obavještajna agencija otkrila bilo kakvu informaciju o tome gdje se Jo trenutno nalazi, niti da li možda sjevernokorejski diplomata planira da prebjegne u Južnu Koreju.

Kim je novinarima rekao da ima neke informacije o ovom slučaju, ali da ne može da o tome govori.

- Napustili su diplomatsku misiju i iščezli - rekao je Kim, govoreći o Jou i njegovoj porodici.

Ukoliko to bude potvrđeno, Jo će se pridružiti sve dužoj listi visokih diplomata koji su pokušali da pobjegnu iz osiromašene i ugnjetačke Sjeverne Koreje pod vladavinom Kim Jong Una - ocjenjuje britanska agencija.

Ranije juče list “Džongang Ilbo” objavio je, pozivajući se na neidentifikovan diplomatski izvor, da je Jo (48) podnio zahtjev za azil u jednoj zapadnoj zemlji i da je “na bezbjednom mjestu” sa svojom porodicom, pod zaštitom italijanske vlade. Sjeverna Koreja se još nije oglasila o statusu diplomate Joa.

Posljednji visoki sjevernokorejski diplomata za koga se zna da je prebjegao jeste Tae Jong Ho, bivši zamjenik ambasadora u Londonu, koji je prebjegao u Južnu Koreju 2016. Prema podacima južnokorejske vlade, oko 30.000 Sjevernokorejaca prebjeglo je u Južnu Koreju otkako je okončan Korejski rat, vođen od 1950. do 1953, a mnogi među njima su rekli da su željeli da napuste sjevernokorejski surov politički sistem i siromaštvo.

S druge strane, Pjongjang često optužuje Seul da ljudima plaća da bi prebjegli ili tvrdi da su ti ljudi kidnapovani, napominje američka agencija.

Italijani ne znaju ništa

Visoki diplomatski izvor u Rimu rekao je da italijansko Ministarstvo spoljnih poslova ne zna ništa od tim navodima, dok je drugi diplomatski izvor izjavio da ministarstvo nema informaciju da je Jo zatražio azil u Italiji. Isti izvor je naveo da je Sjeverna Koreja krajem 2018. najavila da šalje novog izaslanika u Rim.

- To je bila sasvim uobičajena procedura - rekao je taj izvor.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana