Predsjednički izbori u Turskoj, drugi čin – borba bez rukavica

Anadolija
Foto: Tanjug/AP

ANKARA - Više od 64 miliona birača u Turskoj u nedjelju, 28. maja bira predsjednika u drugom krugu izbora. Za tursku dijasporu glasanje je završeno i milion i po glasova iz inostranstva već je stiglo u Ankaru.

Završnicu kampanje za drugi krug predsjedničkih izbora u Turskoj obilježava borba za svaki glas, bez rukavica.

Birači u Turskoj vidjeli su montirane video-snimke, čuli teške reči, ali i glasnu muziku iz vozila sa amblemima partija koja pozivaju na glasanje u nedelju.

Ono čega su se partije uzdržavale pre prvog kruga zbog pijeteta prema žrtvama zemljotresa, sada je na ulicama Ankare prisutno kao uobičajeni izborni folklor.

Predsjednik Erdogan poveo je u prvom krugu sa dva i po više miliona glasova ispred opozicionog kandidata Kemala Kiličdaroglua, iza kog stoji šest partija.

Dok Erdogan nudi stabilnost, jakog lidera za jaku Tursku, sloganom "Pravi čovjek u pravo vrijeme", Kiličdaroglu je radikalno promijenio strategiju između prvog i drugog kruga predsjedničkih izbora.

Prije prvog kruga obećavao je da će otvoriti vrata raja, a posle 14. maja kaže, ako pobedi, zatvoriće vrata pakla. Za sebe kaže da je najveći nacionalista u Turskoj.

Njegova kampanja se prije prvog kruga oslanjala u najvećoj mjeri na antierdoganizam, ukazivanje na sve ono što nije dobro u Turskoj.

Turska se suočava sa velikom inflacijom, devalvalacijom lire, posljedicama zemljotresa i milionima izbjeglica, više od 3,5 miliona samo iz Sirije.

Kiličdaroglu želi da ih vrati u zemlje porijekla. Za to je dobio podršku lidera Zafer partije.

"Zafer partija" je u okviru ATA saveza i bila je u prvom krugu iza trećeg kandidata Sinana Ogana. Ogan je poslije prvog kruga dao podršku predsjedniku Erdoganu, a Ozdag Kiličdaroglu.

“Razgovarali smo sa predstavnicima AK partije i džehapea o izbjeglicama u Turskoj. 'Zafer partija' i 'Partija pobjede' su protiv izbeglica. Želimo da ih pošaljemo u zemlje porijekla. I u AK partiji su rekli da žele našu podršku, te da će se pobrinuti za izbjeglice. Nisam im povjerovao, jer ih imamo 13 miliona zbog pogrešne politike AK partije", naveo je  Umit Ozdag, predsjednik "Partije pobjede".

Prema njegovim riječima, Kiličdaroglu im je obećao da će izbjeglice poslati u zemlje porijekla, te da mogu da se pridruže njegovoj Vladi.

"Potpisali smo protokol koji je i gospodin Kiličdaroglu potpisao",  Umit Ozdag

Nezavisni kandidat kog je podržao ATA savez, pozvao je birače da glasaju za predsjednika Erdogana u drugom krugu. I njegova politika je antimigrantska.

"Ogan operativac"
Turska i Katar podižu stanove za milion i po ljudi u Idlibu. Ogan je rekao da ne podržava Erdogana zbog moguće pozicije u Vladi već, kako je rekao, zbog principa. Erdogan je naveo da je Ogan operativac narodnog saveza.

Spoljna politika bila je važan element u završnici kapanje pred prvi krug izbora. Kiličdaroglu se smatra poželjnim kandidatom Zapada, a Erdogan nastoji da vodi balansiranu politiku.

U Ankari je odjeknula vijest da su Jermenija i Azerbejdžan u Moskvi uz posredovanje predsjednika Putina postigle izvjestan progres u vezi sa regionom Nagorno-Karabaha, za Azerbejdžan u Tursku samo Karabaha. Konflikt koji traje više od tri decenije, navodno je blizu rešenja.

Ismail Safi, član Savjeta za spoljnu politiku predsedništva Turske rekao je Istanbul uvijek stajao  uz Azerbejdžan kada je riječ o Karabahu, te vjeruje da Rusija u ovom trenutku ima ispravan pristup jer obe strane tretira ravnopravno, što joj daje pravo da posreduje.

"Imali smo ranije različite strukture kao što je Minsk grupa, koju su tokom devedesetih godina podržavale Evropa i Amerika, ali, bez uspjeha. Rusko posredovanje je po našem mišljenju iskreno i zbog tog ravnopravnog pristupa obe strane ga prihvataju. Na taj način, stabilnost je vraćena u Karabah, time i na Kavkaz", ukazuje Safi.

Ističe i da nije lako Jermenima da prihvate da Karabah pripada Azerbejdžanu, ali da sada Jermeni, posebno Pašinjan, to prihvataju.

"U izjavama iz Moskve, čujemo da je napravljen korak u tom smjeru", napominje Safi.

Usred spoljnopolitičkih i unutrašnjih izazova, Turska je pred drugim krugom predsjedničkih izbora. Za sada se izvjesna prednost daje Redžepu Tajipu Erdoganu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana