Foto: Vladika Teodosije: Vladika Atanasije dušom i srcem disao za Kosovo i Metohiju
GRAČANICA - Njegovo preosveštenstvo episkop raško-prizrenski Teodosije rekao je da će blaženopočivšeg umirovljenog episkopa zahumsko-hercegovačkog Atanasija svi pamtiti kao čovjeka koji je dušom i srcem disao za Kosovo i Metohiju, ali i kao velikog duhovnika i bogoslova.
Episkop je poručio da će sveštenstvo, monaštvo, vjerujući narod, posebno djeca Kosova, Metohije i stare Raške uvijek pamtiti blaženopočivšeg vladiku Atanasija kao istinskog oca, učitelja i čovjeka koji je svim dušom i srcem disao za ove mučeničke krajeve.
"Raduje se nebo i Gospod i sabor svetitelja primajući u svoje naručje istinskog sina Svetog Save, svedoka i mučenika ljubavi Hristove, koji je sa nama ceo naš život bio u svakoj tuzi i u svakoj radosti", naveo je vladika Teodosije.
On je istakao da će vladika Atanasije biti upamćen kao duhovnik i veliki bogoslov, otac i utješitelj sirotih koji u sebi nikada nije imao tuge beznađa, već samo radost Gospoda, za koga je svim srcem živio i kome je konačno otišao u zagrljaj.
"Raduju se mučenici jama u Jadovnu, Prebilovcima i Jasenovački novomučenici dočekujući onoga koji je neumornim trudom beležio njihov podvig i obišao svaku jamu i svako mesto gde se stradalo za Hrista i u Carstvo Božije uznosilo", naglasio je vladika Teodosije.
On je napomenuo da danas tuguje i pjeva danas Prizrenska Bogoslovija u kojoj je đake bogoslove sa ljubavlju učio Hristovoj istini, a vaspitavao ih je ne mudrosti ovoga sveta, već istinskoj mudrosti u Hristu, mudrosti da je ljubav prema bližnjem mjerilo ljubavi prema Bogu, kako je sve naučio Ava Ćelijski.
Vladika je u oproštajnom pismu naveo da se sada u nebeskim obiteljima radosno sprema mjesto za još jedno svjetilo Crkve, gdje ga čeka njegov sabrat mitropolit Amfilohije da zajedno molitveno krijepe Srpsku crkvu i narod u svim nevoljama i stradanjima koja predstoje, objavila je Eparhija raško-prizrenska i kosovsko-metohijska.
"Njihov zagrljaj i ljubav zalog su naše nade da nepravda ovog sveta nikada ne može biti jača od radosti Gospodnje", naveo je, između ostalog, episkop Teodosije.
Moguće povremene obustave saobraćaja zbog sahrane vladike Atanasija
U Trebinju su sutra, zbog sahrane umirovljenog episkopa zahumsko-hercegovačkog Atanasija, moguće povremene obustave saobraćaja, pa se vozačima savjetuje da koriste alternativne pravce, saopštila je trebinjska Policijska uprava.
Povremene obustave saobraćaja moguće su od 11.00 do 13.00 časova.
Episkop Atanasije će biti sahranjen u groblju manastira Tvrdoš, a pogrebna povorka će u 12.00 časova krenuti ispred Sabornog hrama ulicama Desanke Maksimović, Njegoševom, Vojvode Stepe Stepanovića, preko kružnog toka i dalje Zasad poljem do manastira Tvrdoš, pojasnili su iz policije.
Vladika Atanasije preminuo je juče u trebinjskoj bolnici.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.