Srpska i Srbija grade tri hidrocentrale u gornjem slivu rijeke Drine

Agencije
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: D. Pozderović

BANjALUKA - Predsjednik Vlade Republike Ssrpke Radovan Višković i predsjednica Vlade Srbije Ana Brnabić potpisali su danas zajedničku izjavu o izgradnji tri hidrocentrale u gornjem slivu rijeke Drine.

- Današnjim potpisivanjem izjava dolazimo u poziciju da čim građevinska sezona dozvoli, možemo krenuti u realizaciju. Rok za izgradnju je šest godina - rekao je Višković.

Istakao je da će građani Srpske i Srbije imati izuzetnu korist od ovog projekta.

- U ovom momentu Srpska ide sa 49 odsto vlasništva, a Srbija sa 51 odsto. To smo radili iz praktičnih razloga, da ne moramo prolaziti procedure javnih nabavki.  Da smo išli na javne nabavke, ne bismo gradili još godinama - rekao je on.

Višković je istakao da je projekat HES "Gornja Drina", značajan i za ekonomski rast i Srbije, te izrazio zadovoljstvo što je danas sa premijerom Srbije Anom Brnabić potpisao izjavu u vezi sa izgradnjom ovog projekta, koji se sastoji od tri hidrocentrale, a o kojem se mnogo godina unazad pričalo.

On je dodao da će tri hidrocentrale biti ukupne snage 180 megavata, te da je riječ o projektu "zelene energije" kojem teže i Evropa i svijet.

Višković je istakao da su mnogi osporavali ovaj projekat i da su govorili da republička vlast samo priča da će biti realizovan, ali da im danas šalju poruku da nisu u pravu i da je Srpska zajedno sa Srbijom spremna da gradi velike infrastrukturne projekte.

On je dodao da će naredne godine zajedno sa Srbijom biti realizovani i značajni projekti, poput aerodroma u Trebinju i dijela auto-puta od Rače do Bijeljine.

Višković je zahvalio Brnabićevoj, predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću, predsjedniku Srpske Željki Cvijanović i srpskom članu Predsjedništva BiH Miloradu Dodiku na istrajnosti da projekat HES "Gornja Drina" dočeka početak realizacije.  

Brnabić: Naredna godina kruna izuzetne saradnje

Predsjednik Vlade Srbije Ana Brnabić rekla je danas u Banjaluci da će naredna godina biti kruna izuzetne sradnje Srpske i Srbije, o kojoj će da svjedoče dva velika zajednička projekta - izgradnja hidroelektrane "Buk bijela" i aerodroma Trebinje.
Brnabićeva je napomenula da je izgradnja hidroelektrane "Buk bijela" samo prva faza većeg projekta koji će u narednim godinama uključivati i hidroelektrane "Foča" i "Paunci".

"Izgradnju ove tri hidroelektrane, ukupne investicije 520 miliona evra, krećemo sa `Buk bijelom`, kao što smo dogovorili na zajedničkoj sjednici vlada Srbije i Srpske 2018. godine", rekla je Brnabićeva nakon što je sa premijerom Srpske Radovanom Viškovićem potpisala zajedničku izjavu o realizaciji projekta HES "Gornja Drina", kojim je predviđena izgradnja tri hidrocentrale u gornjem slivu rijeke Drine - "Buk Bijela", "Foča" i "Paunci".

Brnabićeva je navela da je Srbija spremna da krene u realizaciju ovog projekta, te izrazila nadu da će to biti krajem ove ili početkom naredne godine.

Prema njenim riječima, za projekat izgradnje aerodroma Trebinje sredstva su predviđena rebalansom budžeta koji je juče usvojen u Narodnoj skupštini Srbije, u iznosu od oko 30 miliona evra za ovu godinu.

"To su sredstva pripremljena za eksproprijaciju i pripremne radove, dok će Vlada Srbije predložiti da se za ovaj projekat u budžetu za narednu godinu izdvoji više od 51 milion evra za dalju izgradnju aerodroma, sa ciljem da 2022. godine imamo letove", rekla je Brnabićeva.

Brnabićeva je navela da su projekti HES "Gornja Drina" i aerodrom Trebinje vrhunac saradnje Srbije i Srpske od 2014. godine, te svega onoga što su uradili sadašnji predsjednik Srbije Aleksandar Vučić i srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik, te nastavili ona, predsjednik Republike Srpske Željka Cvijanović i Višković.

"Dali smo znanje i energiju da radimo kao jedan tim u interesu običnog čovjeka, lokalnih zajednica, ali i da pokrenemo strateški važne projekte za Srpsku i Srbiju", rekla je Brnabićeva.

Ona je navela da je ovo 11. posjeta Republici Srpskoj od kada je stupila na funkciju premjera Srbije 2017. godine, te da je prva posjeta gradu ili zemlji u novom mandatu na ovoj funkciji.

"Do sada smo imali ukupno 10 zajednički sjednica vlada i čim prođe ova vanredna situacija prouzrokovana epidemijom virusa korona, organizovaćemo 11. zajedničku sjednicu, kojoj je domaćin Republika Srpsku i nastaviti razgovarati o implementaciji dosadašnjih, ali o planovima za nove projekte", rekla je Brnabićeva.

Ona je podsjetila da je Srbija od 2014. godine u različite projekte u Republici Srpskoj donirala 59 miliona evra, od čega dio u Federaciji BiH, u opštine sa većinskim srpskim stanovništvom. 

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.