Foto: Migranti ne odustaju od granice
Sarajevo - Migranti, koji danima pokušavaju da se preko graničnog prelaza Maljevac kod Velike Kladuše domognu Hrvatske i ostalih zemalja EU, nalaze se pod budnim okom policajaca sa obje strane.
Situacija je u petak bila mirna, za razliku od proteklih dana, kada su pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova Hrvatske bacili suzavac na migrante, koji su ih gađali kamenjem. U petak je na Maljevcu bilo oko 130 ilegalnih migranata, a u Graničnoj policiji BiH su kazali za "Glas Srpske" da čekaju da nadležni organi odrede gdje će biti lokacija za njihovo smještanje.
- Među njima je od 20 do 30 odsto porodica sa djecom. Dolazila je i hitna pomoć da interveniše, jer su tri dana na otvorenom. Sada nema onih koji su prethodnih dana pravili probleme. Naš zadatak je da čuvamo granicu, a nije da regulišemo javni red i mir - izjavila je portparol Granične policije Sanela Dujković i dodala da će onog trenutka kada Granična policija bude imala informaciju gdje oni mogu biti smješteni, migranti sa te lokacije biti premješteni u saradnji sa pripadnicima MUP-a Unsko-sanskog kantona.
Saobraćaj na ovom graničnom prelazu bio je obustavljen zbog okupljanja migranata, a Dujkovićeva je ponovila da je sa hrvatske strane postavljena zaštitna ograda.
Dodala je da ne zna do kada će ovakvo stanje trajati i da bi druge nadležne institucije trebalo da urade svoj dio posla da migranti ne bi ostali na otvorenom.
Portparol MUP-a Unsko-sanskog kantona Snežana Galić potvrdila je da je iz Bihaća u petak u Sarajevo u migrantski centar Ušivak vraćeno 55 ilegalnih migranata.
- Sve ilegalne migrante koji dolaze javnim prevozom, bilo vozom ili autobusom, vraćamo u centar kod Sarajeva - rekla je Galićeva.
Prva grupa migranata, koja je do sada boravila u nekadašnjem Đačkom domu u Borićima i oko njega, autobusom je prevezena u novootvoreni prihvatni migracioni centar na lokaciji zatvorene fabrike rashladnih uređaja "Bira" u Bihaću.
U ovaj privremeni prihvatni centar trebalo bi da pređe oko 300 migranata iz ranjive kategorije - žena, djece i starijih maloljetnika.
Direktor Granične policije BiH Zoran Galić izjavio je da su pripadnici ove policijske agencije uhapsili hrvatskog državljanina koji je podstrekivao migrante na nasilni pokušaj prelaska granice.
- To lice je hodalo po Velikoj Kladuši i Bihaću i dovodilo migrante u ovu situaciju. Bilo je inicijator nasilnih pokušaja prelaska granice - rekao je Galić za hrvatske medije i dodao da je bezbjednost pod kontrolom, ali da postoji mogućnost da se migranti ponovno organizuju i pokušaju preći granicu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.