Krivične prijave protiv Kulića i članova komisije

Nebojša Tomašević
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Krivične prijave protiv Kulića i članova komisije

Banjaluka - Padobranski klub "Banjaluka" podnijeće krivičnu prijavu protiv Omera Kulića i ostalih članova komisije za istraživanje avionske nesreće od 20. maja u Zalužanima, u kojoj su poginula četiri padobranca i pilot, saopšteno je danas na konferenciji ovog kluba.

U padu sportskog aviona "cesna" tip 1832 poginuli su članovi PK "Banjaluka" pilot Alen Crnalić (24), instruktor padobranstva Nemanja Goronja (32), Stefan Karanović (24), Nikola Stević (19) i Srđan Kosić (18).

Komisija za istraživanje nesreće, kojoj je predsjedavao Kulić, utvrdila je da su glavni uzroci pada aviona korišćenje goriva za automobile umjesto kerozina, motor koji je bio na izdisaju i greška samog pilota koji se nije snašao.

Predsjednik Kluba Duško Grmuša smatra da je istraga nesreće urađena neprofesionalno, nestručno i zlonamjerno.

On je rekao da komisija, iako je trebalo, sa nalazom uzroka nesreće nije upoznala Klub, niti mu ga je dala na čitanje. Grmuša tvrdi da je cilj komisije bio da "prvo ospori rad, a zatim da ugasi Padobranski klub 'Banjaluka' i sportsko padobranstvo uopšte kao sport u Banjaluci i RS".

- Padobranski klub je podnio prigovor Ministarstvu saobraćaja i komunikacija BiH. Članovi ove komisije prekršili su postupak i procedure koje se moraju poštovati prilikom ispitivanja udesa u vazduhoplovstvu - rekao je Grmuša.

Naglasio je da komisija takođe nije utvrdila ni tačan uzrok nesreće.

- Kulić je pristrastan i u sukobu interesa. PK "Banjaluka" je sa Kulićem 2009. godine imao sukob i protiv njega smo tada podnijeli prijavu, jer je na nezakonit način htio da zatvori klub - rekao je Grmuša.

U PK "Banjaluka" smatraju da vještačenje motora aviona nije moglo da radi preduzeće Avio-servis "Ikar" iz Banjaluke, jer nema ovlašćenja proizvođača motora koji se koriste u tom avionu.

Kada je u pitanju gorivo, tvrde da je avion imao originalni seritifikat za korišćenje auto-benzina, koji je dobio od strane proizvođača. Istakli su da je održavanje aviona bilo u skladu sa pravilima.

- Avion smo održavali u "Gas servisu" u Srbiji, u kojem se održava skoro 90 odsto aviona iz Srpske - rekao je Grmuša.

On tvrdi da je PK "Banjaluka" ispoštovao sve bezbjednosne procedure na dan nesreće. Kazao je da klub za to ne može biti odgovoran, već pojedinci. Na pitanje novinara ko su pojedinci, rekao je: "Eto jedan od njih sam i ja".

Profesionalni pilot i instruktor letenja Drago Nižol je istakao da u ovom slučaju kao uzrok pada aviona ne može biti greška pilota Alena Crnalića.

Dodao je da se cijeli događaj odigrao za svega 56 sekundi, a sunovrat aviona za svega dvije sekunde.

Omer Kulić kaže da je komisija utvrdila samo nepobitne činjenice i da nije nikoga optužila.

- To je sve napisano u izvještaju i svaka činjenica je potkrijepljena dokazima. Poginulo je pet ljudi i neko je za to odgovoran. Možda bi i ja tražio krivca na drugom mjestu da sam u toj poziciji - rekao je Kulić.

On je istakao da nisu ništa pisali sami već samo na osnovu dokumentacije iz PK "Banjaluka" i istrage napravili izvještaj.

Kulić je istakao da je izvještaj predat Okružnom tužilaštvu Banjaluka, koje sada radi na tom slučaju.

Konferenciji za novinare PK "Banjaluka" prisustvovali su i članovi porodica nastradalih padobranaca i pilota.

VSRS

Predsjednik Vazduhoplovnog saveza RS Ranko Seferović je rekao da nisu zadovoljni radom komisije, jer nije utvrdila pravi uzrok nesreće, već se bavila drugim nebitnim stvarima.

On je rekao da je komisija radila više iz političkih razloga, odnosno prenosa nadležnosti sa RS na BiH, što je vidljivo iz bezbjednosnih preporuka koje se odnose na izmjene Zakona o vazduhoplovstvu u domenu organizacije, vazduhoplovne inspekcije, istraga incidenata i nesreća.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.